Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обречени ли са всички интубирани пациенти с COVID-19?

01 октомври 2020, 12:47 часа • 17508 прочитания

Защо смъртността е висока в България на фона на неголемия брой новозаразени, и обречени ли са всички интубирани с коронавирус у нас? Отговор на тези въпроси дадоха, доколкото могат, здравният министър проф. Костадин Ангелова и националният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев по време на брифинга на НОЩ.

Още: Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу

Още: Бракували сме ваксини за COVID-19 за над 145 млн. лв.

Какъв е процентът на смъртност и излекувани сред пациентите, попаднали в интензивни отделения?

За да имаме анализ, трябва да мине достатъчно време. По отношение на личните ми наблюдения в здравните заведения наистина интубираните пациенти, много голям процент от тях загиват. Тук нещата зависят предимно и основно от времето на постъпване на пациента в болнично заведение. Леталният изход зависи именно от това - кога той постъвпа в болница е започнато лечението му, на първо място. На второ място, каква е неговата възраст. И на трето място, какви са неговите придружаващи заболявания. След това вече всички грижи в интензивните структури, особено в София и университетски болници, са на високо, европейско ниво. подчерта здравният министър Костадин Ангелов.

Имаме и голям процент на лекувани и излекувани пациенти след дълга и продължителна белодробна вентилация. Да не оставаме с впечатлението, че всички, които са интубирани са обречени. Да, такава обреченост няма, категоричен беше здравният министър.

Още: Над 620 души са потърсили помощ в „Пирогов” в новогодишната нощ

Още: В света на клетката: Големите постижения за РНК и белтъците през погледа на проф. Радостина Александрова (ВИДЕО)

Защо в България има неголям брой новозаразени с коронавирус, в същото време висока смъртност?

Въпросът е много сложен и много важен, започна националният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев отговора си по време на брифинга на НОЩ в Министерството на здравеопазването.

Кои са основните фактори, обясни Кунчев:

За да се направи този анализ е необходима голяма база от данни, и то за дълъг период от време, нещо, с което ние не разполагаме. Отчитаме доста фактори: като се започне от възрастовата структура на населението, от общата заболеваемост от други заболявания, което допринася за по-високата смъртност, където определено имаме проблеми, и свършим до това колко бързо и навреме достигат болните до болниците. Отчитаме, че всеки един от тия фактори вероятно има отношение към смъртността. Поради което работим в момента да подчертаем ролята на общорактикуващите лекари, с които в събота имам среща. Защото пациентите трябва да достигат болниците в достатъчно ранен етап, за да могат да бъдат лекувани.

Още: Нов случай на маймунска шарка в София

Още: След 5 години може да стане трагично: Д-р Николай Брънзалов обяви кои градове може да останат без лични лекари

Костадин Ангелов за COVID-19: България е 8-ма по смъртност и 25-та по заболеваемост в ЕС (ВИДЕО)

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес