Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обмислят увеличаване на стойността на "клиничната пътека" за COVID-19

23 юни 2020, 09:08 часа • 2016 прочитания

През изминалите седмици наблюдавахме грубо нарушаване на препоръките. Имаше събирания на ловни дружинки, религиозни събирания, събирания на спортни мероприятия, масово неспазване на дистанция в нощните заведения. Тези неща сами по себе си ще доведат до скок на случаите на заразени от коронавирус, заяви директорът на Александровска болница проф. Костадин Ангелов пред БНТ.

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Още: Още три области в грипна епидемия

Ние сме длъжни да предотвратим това. Хубавото е, че видяхме, че вирусът може да бъде контролиран, спазвайки тези неща, за които говорим ежедневно – дисциплина, дистанция, дезинфекция, посочи проф. Ангелов.

Това, че по-малко хора имат нужда от болнично лечение, по-малко хора имат нужда от реанимация, ни дава спокойствие, че всъщност вирулентността на вируса като че ли е намаляла. Но в момента няма научни данни, които да докажат тази хипотеза, това трябва да бъде проверено във времето, каза той.

Всеки ден следим цифрите, правят се анализи на седмична база. Видяхме, че този коронавирус не прилича по нищо на предходните коронавируси. Смятахме, че когато настъпи лятото, този вирус ще изчезне, но това не се случи. В момента извеждаме хипотеза, че като че ли вирулентността на вируса е намаляла, но мерките трябва да бъдат такива, те не могат да бъдат неглижирани, коментира още директорът на Александровска болница.

Още: Грипна епидемия в три области

Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства

"Няма нито едно научно доказателство, което е достоверно и на която да стъпим и да сме сигурни в това, което правим", каза обаче професорът.

Той отрече конспиративните теории, в които се твърди, че епидемията от COVID-19 у нас се използва, за да се източват пари от Здравната каса. Директорът на Александровска болница каза, че клиничната пътека за лечение на заразените с коронавируса е 600 лева. Често тези средства са недостатъчни за финансирането на лечението на тежко болни. Срещнахме разбиране в Министерството на здравеопазването, надявам се това да бъде променено във времето, отбеляза проф. Ангелов.

От думите му стана ясно, че се обмисля дали "клиничната пътека" да не бъде повишена, защото в тежките случаи е изключително недостатъчна. В тези случаи има разходи, свързани с многобройни тестове, много изследвания - образни със скенер, много медикаменти, обясни той.

Тестовете обаче се плащат от държавата и цената на един тест е 60 лв.

Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова

Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот

Ще спечелим тази битка, но трябва да има много дисциплина, разум и интелект. Готови сме като система и можем да издържим на този натиск, заяви още проф. Костадин Ангелов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес