През 2021 година в България ще бъде извършена първата трансплантация на бял дроб. Такива са очакванията на министерството на здравеопазването. От здравното ведомство информират, че от 6 до 10 май български лекари ще бъдат обучавани във Виена за извършване на белодробни трансплантации и посттрансплантационно наблюдение.
Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ
Българските медици ще бъдат обучавани в клиничното отделение по „Гръдна хирургия“ към Медицинския университет във Виена за извършване на белодробни трансплантации и посттрансплантационно наблюдение на пациенти. Това е първото обучение, договорено с подписаното в края на януари 2019 г. споразумение за квалификация и обучение на медицински кадри между България и Австрия по линия на Евротрансплант. Към момента в страната ни не са извършвани белодробни трансплантации и липсват специалисти и специално обучение за тяхното осъществяване.
Българският екип се състои от четирима специалисти от ВМА и УМБАЛ „Св. Екатерина“ – кардиохирург, анестезиолог-реаниматор, пулмолог и бронхолог. Те ще участват във всички дейности на болницата, свързани с трансплантация и посттрансплантационно наблюдение на пациенти. Целта на обучението е медиците да усвоят всички необходими практически умения за извършването на белодробна трансплантация, както и за обгрижването на пациентите в постоперативния период.
В рамките на споразумението са договорени и две дългосрочни шестмесечни обучения на два български екипа. Придобиването на специфични умения е задължителна предпоставка за провеждането на дейности по белодробна трансплантация в България. Договорено е също така екип трансплантолози от клиниката във Виена да окаже необходимото експертно съдействие при провеждането първите трансплантации на бял дроб у нас, допълва Министерство на здравеопазването.
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Успоредно с това Министерството на здравеопазването продължава активната работа по задълбочаване на двустранното сътрудничество между страната ни и държави, които имат отличен опит в областта на белодробната трансплантация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Припомняме, че в края на 2018 година починаха няколко души, фигуриращи в списъка на чакащите за белодробни трансплантации. о-рано от Асоциацията по белодробна хипертония обявиха, че в страната ни няма условия за следтрансплантационна грижа и това е една от сериозните пречки такива операции да се провеждат у нас. През 2018 година стана ясно, че договорът на министерство на здравеопазването и клиниката във Виена, където се извършваха до момента трансплантации на български граждани не е подновен.