НЗОК отказва лечение на български лекар в чужбина

02 юни 2021, 10:20 часа • 2422 | прочитания

Близки на проф. Ваня Недкова разказаха, че лекарката е бивш национален консултант по педиатрия, помогнала е на много деца, но в момента страда от тежко заболяване. От Националната здравноосигурителна каса са отказали лечение в чужбина:

Още: Бургас с детска болница до края на годината, но национална няма

Още: Тежкият път да одобрят дете за лечение в чужбина и колко помага държавата

„За съжаление преди година майка ми бе диагностицирана с Нехочкинов лимфом. Това наложи дълго и продължително лечение. До този момент то се провеждаше в София. Подадохме документи за лечение в чужбина, защото майка ми не е в хематологична ремисия. Тогава се обърнахме към специализиран център в Германия”, разказва дъщерята на проф. Недкова – д-р Надя Коларова пред Нова телевизия.

Тя обяснява, че центърът в Хановер се занимава именно с такъв тим заболявания. И ако шансът на проф. Недкова в България е оценен на 5%, то в Германия той става 40%.

"Преди около месец проведохме консултация с Проф. Гансер, МНН, Хановер, Германия, един от водещи специалисти в областта от световен мащаб, на която той ни даде своето експертно мнение, че при потвърждение на диагнозата, тя е подходяща за осъществяване на автоложна трансплантация дори и при непостигната ремисия.

Още: Това ще влоши качеството на услугата: Болниците недоволни от намалената таксата за престой

Още: Съмнения за зараза в Банско: Проверяват водата

Проф. Гансер ни предостави данни за ефективността на този тип лечение в тяхната клиника, която е 40% ефективност при 1 % смъртност.

За сравнение данните в България при пациенти в ремисия и проведено подобно лечение е около 5% ефективност, при липса на обективни данни за смъртността, поради децентрализираният подход, чрез който се лекуват тези заболявания в България", обяснява д-р Коларова.

„Докато чакахме процедурите на НЗОК майка ми се влоши. Това наложи ние да съберем сумата от 170 хил. евро за два дни от наши близки и роднини. Така осигурихме първоначалното й лечение”, казва още д-р Коларова.

Дъщерята на проф. Недкова казва, че специалистите на НЗОК не са взели важни детайли при взимане на решението си.

Още: Д-р Татяна Мороховец: Как да противодействаме на стомашните киселини?

Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес