Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нужна ли е задължителна ваксинация срещу мeнингит, за да не се получават огнища? (ОБЗОР)

03 декември 2021, 18:10 часа • 4457 прочитания

Няма други огнища на менингит и няма място за паника. Изследвани са и контактните лица на детето от съседните групи на софийската детска градина "Вълшебство" и след доказаното здраво заразоносителство са предприети сериозни противоепидемични мерки. Положителните проби са доказани с PCR. Това каза по-рано през деня (03.12.2021) проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести пред БНТ. По думите ѝ в детска възраст бактериалните менингити много рядко могат да доведат до тежко протичане.

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

"Всички ваксини, които съществуват за предпазване на детското здраве, са препоръчителни. В общия случай заболяването протича само със засягане на горните дихателни пътища. Това е рядко заболяване, трябва да му се обърне внимание", допълва още тя.

Actualno.com припомня, че на 01.12. т.г се разбра за огнище на минингит в детска градина в София.

От 2011 г. у нас има ваксини срещу менингит, но не са задължителни. Според епидемиолози този случай отваря дискусията за това дали не трябва да се преосмисли имунизационният календар. До 40% от населението у нас са здрави носители на менингококова инфекция, твърдят инфекционисти, без дори да подозират за това.

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански

Менингоковата инфекция често започва със симптоми, подобни на настинката и грипа. Това, което я отличава, е силното главоболие и раздразнението от светлината. Менингококите са само един от типовете бактерии, които могат да доведат до менингит. Голяма част от хората могат да ги носят, без да има симптоми, но същевременно с това да заразяват останалите. Заболяването може да протече при малките деца, кърмачетата, новородените и децата в детските градини, както и при възрастни над 60 години. При съмнение за контакт с болен от менингит, незабавно трябва да се направи тест.

По предписание на Столичната здравна инспекция след установения случаи на деца, положителни за бактериален менингит, на 1 декември се преустанови присъственото обучение в софийската детска градина "Вълшебство".

Направените изследванията от 31 деца и 8 души от персонала, контактни на инфектирано дете, направени от Националния център по заразни и паразитни заболявания, показаха, че 16 деца и 2 възрастни са положителни за наличие на Neisseria meningitidi (менингокок). Веднага след установяване на положителните случаи е организирано изследването на децата от другите 10 групи, посещаващи детската градина.

Разпоредената от здравния министър д-р Стойчо Кацаров проверка на всички лечебни заведения, свързани с починалото на 26 ноември (петък) от свръхостър менингококов сепсис 5-годишно дете продължава. Появи се и информация, че семейството на детето е обикаляло няколко болници преди то да бъде прегледано. Родителите на децата се оплакват, че градината е работила до вторник включително, което, според тях, може да е причина за още по-голямо разпространение на заразата.

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати

От РЗИ съобщават, че към този момент в 23-ма души е установена бактерията менингокок. Столичната РЗИ издаде заповед за затваряне на детската градина. Инфектираните са носители, но нямат симптоми и са в добро състояние. Децата приемат антибиотик, с който неутрализират бактерията, а детската градина е дезинфекцирана. Въпреки това остава затворена до второ нареждане.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Михаил Митев
Михаил Митев Отговорен редактор
Новините днес