Д-р Асен Меджидиев е роден през 1968 г. Завършва медицина към Висшия медицински институт в София през 1994 г. В началото на професионалното си развитие работи като лекар-ординатор в Отделение по белодробни болести на Пета градска клинична болница. В периода 1995 г. -2011 г. е УНГ специалист и бронхоскопист към Клиника по оториноларингология и лицево-челюстна хирургия на УМБАЛ "Св. Анна". През 2010 г. завършва и висше образование по Здравен мениджмънт към Медицинския университет в София.
От 2012 г. е част от екипа на УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов". Създава и ръководи първото отделение по УНГ болести в лечебното заведение и инициира Националната програма „Детско здраве „Пирогов“ за провеждане на високоспециализирани профилактични прегледи в страната.
Д-р Меджидиев има редица публикации на тема УНГ и бронхология в български и международни издания. Взима участие във форуми и конгреси в страната и чужбина. Има проведени специализации в Германия, Хърватия и Швейцария. Член е на Българския лекарски съюз (БЛС), като от 2018 г. е председател на УС на Столичната лекарска колегия към БЛС.
Това е официалната трудова биография на служебния здравен министър д-р Асен Меджидиев, назначен от президента Румен Радев след предсрочно приключилия мандат на правителството, ръководено от премиера Кирил Петков.
В нея обаче липсва една съществена част от биографията му.
В периода от февруари 2009 до октомври 2010 г. той е председател на Съвета на директорите в МБАЛ Девин. Управител на лечебното заведение е д-р Чавдар Маринов. В Съвета на директорите тогава е и д-р Яна Седянкова, но решенията се взимат основно от двамата софиянци.
"Многопрофилната болница за активно лечение в Девин е пред фалит. В толкова тежка ситуация здравното заведение не е било, смята настоящият ѝ ръководител, хирургът д-р Петър Дечев" - това писа през септември 2010 г. местният вестник "Отзвук" – собственост на Зарко Маринов, депутат от "Демократична България" в 48-ото Народно събрание.
Според изданието болницата е във финансов капан, от който сама не би могла да се измъкне. Дълговете - осчетоводени и неосчетоводени, към 31 юли 2010 г., са общо 1 797 000 лв.
"На община Девин болницата дължи 30 хил. лв., има банков заем в размер на 328 хил. лв., задължения към доставчици - 897 хил. лв., за заплати - 129 хил. лв., осигуровки - 34 хил. лв., ДОД - 10 хил. лв., други задължения - 17 хил. лв. Неосчетоводените дългове пък са 176 хил. лв. към ЕТ "Анри 64", 13 хил. лв. към ЕТ "Тони" - Антон Сариев и 163 хил. лв. за ехограф и томограф към "Албамед" ЕООД – сочи вестникът.
"Огромните задължения на болницата станаха известни след доброволното напускане на двамата шефове от Борда на директорите - софийските лекари д-р Асен Меджидиев и д-р Чавдар Маринов. Те бяха освободени от постовете от Общинския съвет, но не бяха освободени от отговорност", се допълва в статията.
Медията цитира изказване на д-р Мони Турналиев – шеф на "Медицински център – Смолян", който казва: "Те поеха болницата с дълг 600 000 лева и си тръгнаха по живо по здраво за София, оставяйки дълг почти 1 800 000 лева за има-няма две години".
"Отзвук" пише също, че софийските специалисти (лекарите Маринов, Меджидиев, Солаков и Желев – б. р.) са искали и получавали заплата около 5 хил. лв. Някои от тях поставили условия да им бъде плащано горивото за частните им автомобили, да им бъде осигурено спането и транспорта до столицата и обратно.
"Това се оказа съвсем вярно, защото според документите, разходите за гориво, масла и резервни части за колите на докторите Маринов, Меджидиев, Солаков и Желев са документирани с фактури, издадени на името на МБАЛ "Девин" - АД. През 2009 г. за техните леки автомобили болницата е платила общо 15 773.84 лв. В същото време липсват пътни листове за наетите автомобили, каквото е данъчното изискване. Не е бил начислен и платен алтернативният данък за 2009 г. за направените разходи за горива и резервни части, а той е в размер на 1577.38 лв. През 2010 г. болницата е продължила да плаща разходите на личните лекарски автомобили. Общата сума е 9360.90 лв.", пише още в журналистическия материал.
През цялото време болницата в Девин е работила на загуба. Въпреки това, всеки месец са начислявани средства за допълнително материално стимулиране. През 2009-та ДМС-тата са 135 642 лв, с начислените върху тях осигуровки за 23 хил. лв. Следващата година те са 54 036 лв. и 10 хил. лв. за осигуровки.
„От документите личи, че най-малкото, което са проявили софийските мениджъри, е немарливост, която вкарва болницата в Девин във все по-големи разходи. Един от фактите е организирането храненето на болните. Уж за да го направят по-евтино за болницата, управителите сключват договор с "Шарлопов хотелс" от края на месец април 2009 г. Това обясняваше пред медиите д-р Меджидиев. А е било точно обратното. Разходите за храна на болните и дежурния персонал от януари до април 2009 г. е средно 3 109 лв. От май до декември храната от "Шарлопов хотелс" вече струва 6 943.36 лв. на месец, или 2.23 пъти по-скъпо“, сочи още разследване на вестника.
Новоназначеният след напускането на софийския мениджмънт управител д-р Петър Дечев казва пред вестника, че имат небивал срив откъм специалисти.
"Оголи се Вътрешно отделение и напускането на анестезиолога сложи точка. Блокира се работата в хирургията. Така че, да, настъпи срив откъм специалисти. И финансовото наследство, което заварихме, е по-тежко от това при д-р Пампулова. Не предполагахме, че е толкова тежко. Особено голям проблем е липсата на анестезиолог. Този, с който имахме договор до края на годината, също бе от София и ни напусна заедно с останалите колеги. Сега издирвам под дърво и камък анестезиолог. Звъня къде ли не и навсякъде вече са оформени графиците. Много е трудно и то за този месец - август. Трябва също да намерим кардиолог, ако можем и ендокринолог, и гастроентеролог", казва новият управител. Към онзи момент пациентите в болницата са едва 20 на брой.
В крайна сметка, след по-малко от година болницата наистина фалира и беше затворена за почти три години. Тя престана да функционира през юли 2011 г. заради натрупани задължения в размер на 1,6 милиона лева. Сред тях банков кредит и дългове към различни доставчици.
Медицинският персонал на болницата отиде в неплатен отпуск и след това - в Бюрото по труда. Пациентите бяха пренасочвани към Смолянската областна болница, която е на 40 километра. За лечение в болницата разчитаха над 30 хиляди души от три общини – Девин, Борино и Доспат.
След поредица протести МБАЛ Девин отвори отново врати в началото на март месец 2014 г., когато правителството отпусна 700 000 лева, с които да се платят голяма част от дълговете му и да започне дейност. Първото, което тогава плати новият управител Радка Грозданова, беше 300 000 лева стари заплати на персонала.