Ракът на кожата засяга все повече хора поради нарастващото излагане на ултравиолетова радиация, замърсяване и други рискови фактори. Когато защитните програми на организма, необходими за тяхното елиминиране, не функционират, се образуват туморите.
Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Най-често тези изходни клетки са меланоцитите или кератиноцитите, като причините за тяхното израждане са различни, но най-често комплексни.
Честотата на кожния рак - меланом, кератиноцитен, но и други редки негови форми, расте неимоверно през последните години. Ако говорим конкретно за меланома става дума за около 330 000-350 000 случая в световен мащаб, а за кератиноцитните ракови форми говорим за 18 до 20 пъти по-висока честота в световен мащаб.. Данните представя проф. Георги Чернев, известен дерматолог и основател на клиника „Онкодерма“, който е гост на Радина Василева.
Въпреки превенцията и спазването на стриктни норми на поведение от страна на пациентите спрямо слънчевата радиация, цифрите продължават да растат, което е тревожно и дава повод за размисъл.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
„Нашият екип през годините намира пряка връзка между честотата на рака на кожата и приема на медикаменти от разнороден клас, обявени като засегнати от замърсяване с карциногени, известни и като „нитрозамини“. Това са данни на световните регулаторни агенции и се потвърждават от колективи от цял свят. Над 90 % от кожния рак се дължи на придобити мутации или мутации, които не се унаследяват. Позитивното в случая на тази опасна непредвидимост е , че 1) може да се предпазиш от нея, да я избегнеш , но само ако си информиран за причините, които я пораждат. Превенцията тук има смисъл и е желана. Нитрозамините в лекарствата са един от новооткритите фактори, които по първоначални данни обуславят или корелират с тази завишена честота на рака на кожата“, алармира проф. Чернев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Каква част от идентифицираните от ФДА и ЕМА като замърсители в лекарствата са използвани в световен мащаб, имат ли безопасни заместители, може ли и как пациентът да ги избегне, както и кои са последните тенденции в лечението рака на кожата вижте във видеото!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански