За хората с неврологични заболявания е много важно да се ваксинират срещу коронавирус (COVID-19). Това казва проф. д-р Димитър Масларов, специалист по неврология и ръководител на Клиниката по нервни болести в Университетска Първа МБАЛ "Св. Йоан Кръстител" в София.
Той предупреждава, че доскоро се считаше, че кръвно-мозъчната бариера пречи на директното проникване на вируса SARS-CoV-2 в централната нервна система. Нови доказателства обаче сочат, че вирусът може да атакува директно невроните, да намали притока на кръв към структурите на централната нервна система или да задейства производството на имунни молекули, които да увредят мозъчните клетки.
Експертното обяснение
Астроцитите са част от клетките, които изграждат мозъка. Те осигуряват хранителни вещества на невроните и поддържат нормалната мозъчна функция. Астроцитите могат да бъдат уязвими, дори да не са заразени от вируса и вероятно функционират неправилно в резултат от засягане на генната експресия. Инфектираните астроцити могат да обяснят някои от неврологичните синдроми като умора, депресия и "мозъчна мъгла“.
Перицитите са клетки, открити в най-малките кръвоносни съдове в човешкото тяло, включително и в мозъка. При експериментални проучвания е установено, че при заразяване със SARS-CoV-2 се блокира функцията на рецепторите, разположени върху перицитите, което причинява свиване на капилярите и намаляване на кръвоснабдяването в съответната зона.
Сред всички, известни до момента синдроми заради коронавируса, острата енцефалопатия е най-често срещаният неврологичен синдром, който се проявява при 50 до 80% от пациентите. Този процент се увеличава с възрастта и при пациентите, лекувани продължително в условията на реанимация. Продължителният престой в интензивно отделение може да причини развитие на енцефалопатия, невропатии и миопатии. Преживелите дългосрочно лечение в интензивно отделение трябва да се оценяват за когнитивни увреди, психическа и/или физическа инвалидизация, за да се предотврати т.нар. "синдром след лечение в интензивно отделение".
Ваксинация
Към ваксиниране на хора с неврологични проблеми трябва да се пристъпи в първия възможен момент, когато те не са в тласък или обостряне на основното неврологично заболяване или някое от придружаващите заболявания, предупреждава проф. д-р Масларов. И добавя: Важно е решението за това кога и с какъв препарат ще се извърши ваксинацията да стане след обсъждане с лекуващия невролог и/или друг специалист.