Както и при всички останали продукти, изглежда инфлацията се отразява и върху цените на лекарствата. Те стават все по-високи. На този фон през цялата изминала седмица имаше серия от протести на медицински служители, които настояват за увеличаване на заплатите.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Най-сериозен ръст в цените има при така наречените „нерегулирани продукти”. Това са хранителни добавки, хомеопатия, медицински консумативи и козметика.
Увеличение, макар и по-слабо, се наблюдава и при лекарствата, отпускани без рецепта. Пример за това е медикамент, който пациентите много често използват при остра и суха кашлица. Ако в началото на годината опаковка от него е струвала около 8 лв., към днешна дата цената ѝ е близо 10 лв.
Около 10% нагоре - толкова е средната разлика в цените спрямо януари, изчисляват фармацевти. Най-осезаемо е увеличението в цените на препаратите срещу простуда, грип или симптоми на COVID-19. С до 2 лв. са поскъпнали най-масовите аналгетици, таблетки за смучене при болки в гърлото, витамини, спрейове за нос.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Хранителните добавки и козметиката също отбелязват голям скок в цените, признават фармацевтите. Причината - липсва регулация от страна на държавата, такава, каквато действа при лекарствата. Изключения обаче има и тук - от около 500 медикамента от Позитивния лекарствен списък, близо 90 са с нови, по-високи цени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Според действащата регулация цената на медикамент може да се вдига само веднъж в годината, след одобрение на Агенцията по лекарствата. От здравното министерство съобщиха за NOVA, че до септември тази година е допуснато увеличение в цените на 60 вида лекарствени продукта, отпускани с рецепта. За сравнение през 2021-ва скок е имало само при 34 медикамента.
Прогнозата е осезаемо поскъпване при повечето лекарства да има в началото на 2023 г.
Още: Отстраниха проф. Илко Гетов от Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарства
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат