Министерството на здравеопазването е стартирало още на 15 октомври процедурата по закупуване на комбиниран лекарствен продукт от две моноклонални антитела, предназначен за лечение на пациенти с COVID-19. Става въпрос за коктейл от антителата Casirivimab и Imdevimab, разработен съвместно от компаниите Regeneron Pharmaceuticals и F. Hoffman-La Roche .
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Това става ясно от публикуваната обществена поръчка на Министерството на здравеопазването в Агенцията по обществени поръчки. От нея става ясно, че сумата, която държавата ще трябва да плати е 7 269 804 лева с ДДС. Целта на търга е да се закупят 3000 флакона от лекарството, което означава, че лечението на един човек ще струва 2423,27 лева.
По-рано тази седмица ресорният министър Стойчо Кацаров съобщи, че ще се купи подобен препарат, който все още не е одобрен от Европейската медицинска агенция, но той ще позволи употребата му у нас със специална заповед, за да се осигури "още едно оръжие за лекарите да атакуват болестта". Припомняме, че Европейската комисия вече подписа 3 договора за нови лекарства за лечение с моноклонални антитела срещу на COVID, но България се е включила само в един от договорите. Според Кацаров първите доставки могат да дойдат до края на октомври.
Без одобрение от ЕМА
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Въпреки че EMA все още не е дала становище за употребата на препарата на ниво ЕС, много държави вече го използват, сред тях са Белгия, Германия, Дания, Естония, Франция, Унгария, Исландия, Италия, Нидерландия, Норвегия, Испания и Швеция. Casirivimab и Imdevimab има условно разрешение за употреба във Великобритания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Американската Агенция по храните и лекарствата FDA разреши използването му за спешна употреба още през ноември 2020 г. Бившият американски президент Доналд Тръмп се лекуваше с тази терапия (разработена от компанията Regeneron, бел. ред.) миналата година.
В мотивите на обществената поръчка е записано, че предложението за закупуване на препарата е направено от доц. Ангел Кунчев и е съгласувано с директора на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов.
Какво представлява терапията?
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
Тя използва коктейл от две моноклонални антитела, предназначени да намалят тежестта на протичане на заболяването - комбинацията REGN-COV2 Casirivimab и Imdevimab. Това е първата терапия с антитела в България – прилагат се еднократно, чрез инжектиране до 7-8 ден от заразяването.
Целевата група са нехоспитализираните пациенти с положителен резултат за коронавирус и придружаващи хронични заболявания, при които има висок риск от усложняване на заболяването. Медикаментът се използва при хора, които не могат да бъдат ваксинирани и при такива, които имат слаб имунен отговор.
Приложението му в началните стадии на болестта цели да намали риска от тежко протичане, хоспитализация и летален изход. Медикаментът може се използва при възрастни хора и деца над 12-годишна възраст само в условията на стационар, под лекарско наблюдение по време на инфузията и до 2 часа след края ѝ, по критерии, изготвени от експертния съвет по Инфекциозни болести.
Препаратът се използва и за профилактика на COVID-19, като антителата се прикрепват към вируса и не му позволяват да проникне в човешките клетки. Моноклонално антитяло (вид протеин, бел. ред.) е проектирано да разпознава и да се прикрепя към специфична структура наречена антиген. Casirivimab и Imdevimab са проектирани да се прикрепят към spike-протеина на SARS-CoV-2 на две различни места. Когато са прикрепени към spike-протеина, те блокират взаимодействието му с ангиотензин-конвертиращия ензим 2 (АСЕ2) на човешките клетки и така предодвратяват последващото навлизане и репликация на вируса в тях.