За периода 2004-2018 година във Фонда за лечение на деца са подадени 9931 заявления. От тях 3137 за финансиране на лечение в чужбина и 5965 – в България.
Още: На комисия: Мина предложението за безплатни лекарства за децата
Още: Партиите във властта се разбраха за безплатни лекарства за децата (ВИДЕО)
Това отчита здравният министър Кирил Ананиев в писмен отговор до депутата от ДПС д-р Нигяр Джафер, предаде БГНЕС.
Най-често децата са насочвани в чужбина за трансплантация на стволови клетки, черен дроб, бъбреци, хематология и онкология.
През изминалата година най-много - 38 деца са насочени към Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Израел, Италия, Люксембург, САЩ, Турция, Франция и Швейцария.
Още: Безплатни консултации с неврохирурга проф. д-р Зафер Токташ в София – 22 март 2025 г.
Още: В Световния ден за борба с бъбречните заболявания - какви са признаците и необходимите изследвания
В България най-много деца са изпратени от Фонда в „Пирогов”. В графата влизат още „Св. Иван Рилски“, София, „Проф. Б. Бойчев, София, „Проф. Иван Митев“, „Александровска“, „Царица Йоанна“, „Свети Георги“ - Пловдив, „Света Марина“- Варна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни консултации с офталмолог проф. д-р Хасан Арифоглу в Пловдив и Стара Загора през март
Още: Световен ден за борба с глаукомата: Най-важните въпроси и отговори за това заболяване
В отчета си здравният министър казва, че само за 2018 година за лечение на деца в чужбина са отпуснати общо 14 055 243,78 лева.
Припомняме, че с решение на парламента през ноември 2018 година Фондът и Комисията за лечение в чужбина бяха закрити, а дейностите им минаха към Здравната каса. За целта към НЗОК беше създаден специален отдел към Дирекция „Европейски въпроси“.