Малко над 1 млн. българи смятат, че ваксините не са безопасни. Това сочи проучване на „Тренд“.
Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите
Още: Чудо преди Великден: Мъж получи шанс за живот след чернодробна трансплантация
Близо три четвърти от всички анкетирани са на мнение, че родителите, които не имунизират децата си, постъпват безотговорно.
Около милион българи мислят, че ваксините са част от световна конспирация.
За 80% от запитаните имунизацията с ваксини е важна, а едва 7% са на обратното мнение. Малко над две трети от населението се чувства по-сигурно за своето здраве с развитието на ваксините.
Още: Д-р Аспарух Илиев: Няма голяма опасност от големи епидемии
Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план
Прави впечатление, че делът на жените, които отговарят положително, е по-висок от този на мъжете (67% на 58%). Най-младите - на възраст 18-29 г., в най-малък дял се чувстват сигурни в сравнение с останалите възрастови категории – 54%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: СЗО се готви за нови пандемии
Още: Д-р Алина Десимирова: Натурална формула елиминира усещанията за безпокойство, стрес и “бърнаут“
Според проучването 67% от българите са мнение, че държавата трябва да прилага по-строг контрол върху редовната имунизация, докато 14% са на противоположното мнение.
Близо половината от пълнолетните българските граждани (48%) са на мнение, че трябва да бъдат санкционирани родителите, които не поставят ваксини на децата си. Една четвърт не мислят така.
В селата за сметка на София се налага по-консервативно мнение спрямо темата – малко над половината от живеещите в селата смятат, че трябва да се наложат санкции, докато в столицата делът е близо една трета.
Още: Безплатни консултации с неврохирург - проф. д-р Зафер Токташ
Още: Последното действащо общинско детско отделение в София остава без педиатри