Комисията по здравеопазването в Народното събрание подкрепи единодушно промяната в Закона за здравното осигуряване, с която арбитражната комисия се възстановява като способ за решаване на спорове, предаде БГНЕС.
В състава й ще бъде запазен паритетният принцип или равният брой представители на НЗОК, Министерството на здравеопазването и съсловните организации. Органът ще се произнася, когато дадено лице оспори констатациите на лекаря-контрольор. В такъв случай директорът на РЗОК, в 7-дневен срок от получаване на писменото становище, ще изпраща спора за решаване в арбитражна комисия.
Тя ще се произнася с решение в едномесечен срок от получаване на преписката. В случай че потвърди констатациите на лекаря-контрольор, следва прилагането на санкциите, предвидени в договора между РЗОК и изпълнителя на медицинска помощ. Те от своя страна ще подлежат на съдебно обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Възстановяването на арбитражната комисия бе подкрепено не само от управляващите и опозицията, но и от съсловните организации.
Председателят на БЛС, д-р Венцислав Грозев определи арбитража като чудесна възможност за решаване на споровете. Той застана зад мнението, че равният брой представители на държавата и съсловните организации трябва да бъде запазен, макар и при съотношение 50 на 50 трудно да се стига до вземането на решения. "Въпросът е в конструктивния диалог, който може да бъде проведен в този формат", подчерта Грозев.
На същото мнение бяха и председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Борислав Миланов, представителите на Българския фармацевтичен съюз и народният представител от БСП – Лява България д-р Емил Райнов.
Депутатите обаче не подкрепиха предложението на колегата им Семир Абу Мелих от ГЕРБ болниците да се санкционират още при подаването на жалба от пациент.