Глобалната пандемия от коронавирус (SARS-CoV-2 - всеобщо признато съкращение, както и COVID-19 или 2019-nCoV) вече вълнува сериозно България.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Властите са нащрек, а мерките се засилени по всички граници на страната ни. Кризисният щаб към правителството апелира гражданите, които влизат в България от засегнати региони, да не отказват медицинско наблюдение или оставане под карантина.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Actualno.com ще ви държи в течение с последната информация по темата както у нас, така и по света. В този Live блог ще научавате най-важните подробности за коронавируса. (Всичко, което трябва да знаете, за глобалната тревога, четете в този обобщаващ материал.)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
* Информацията е обновена към 21:55 ч., 5 март 2020 г.
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
СИТУАЦИЯТА С КОРОНАВИРУСА В БЪЛГАРИЯ
🔘 И днес няма потвърден случай на коронавирус у нас.
🔘 Всички проби, които са изследвани за коронавирус през последното денонощие, са отрицателни - 12 в Националната референтна лаборатория, 12 във ВМА и 3 във Варна.
🔘 За денонощието във ВМА са приети 11 души, на които ще бъдат правени тестове, освободени са двама - след карантина, очаква се днес (5 март) да бъдат освободени още трима.
🔘 Около 60 души са наблюдавани за коронавирус в Добрич. Последните два случая са на мъже на 40 и 50 години с грипоподобна симптоматика. Двамата са се завърнали наскоро от Италия и са били в 14-дневната карантина, но след консултация с личните им лекари е взето решение да са под медицинско наблюдение. Изследванията им са изпратени в Националния център по заразни и паразитни болести и резултатите за коронавирус на единия се очакват днес.
🔘 Извършени са 6 контрола проби между лабораториите. Всички те се отрицателни.
🔘 Инфекциозните отделения в болниците в източните и централните части на страната вече са пълни, вследствие на втората грипна вълна, която настъпва. Шефът на щаба и на ВМА Венцислав Мутафчийски даде като пример инфекциозните отделения в Благоевград и Сливен, където леглата са 30, а пациентите са 38, въпреки че са открити допълнителни легла.
🔘 Началникът на Щаба изрази опасение от недостиг на легла. Затова днес ще се прави "разбор" - по области какви са допълнителните ресурси, които ще бъдат отделени за борба с евентуална епидемия от коронавирус. Ще се закриват отделения заради инфекциозни случаи, каза още Мутафчийски.
🔘 По искане на щаба ще се състои среща, на която ще се докладват мерките, които могат да се предприемат за допълнителни средства и сили, които ще се мобилизират при поява на коронавирус.
🔘 Коронавирусът протича по-тежко, отколкото грип. Неминуемо болен от коронавирус човек ще попадне в болница, каза националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Той поясни, че човек няма как да се лекува сам от коронавирус. Наложи ли се, ще приемем необходимия брой хора, засегнати от болестта, подчерта той.
🔘 По думите на д-р Кунчев сезонния грип протича по-леко, но засяга много хора и никой не може да каже защо се връща сега грипът. "Б" щамът е по-различен от щам "А" и хората, които са го изкарали, нямат имунитет срещу другия щам, обясни още д-р Кунчев. В момента грипна епидемия има в Русе, Стара Загора и София - област. В Бургас, Перник и Шумен децата не учат от сряда. Частична грипна ваканция има в общините Благоевград, Петрич, Сандански, Варна, Бяла и Провадия.
СИТУАЦИЯТА С КОРОНАВИРУСА В ЕВРОПА
🔘 ЕК: До днес в ЕС са установени над 3400 случая на заразени с новия коронавирус, съобщи представител на Европейската комисия при изслушване пред комисията по здравни въпроси на Европейския парламент. Според данните на ЕК, най-засегната сред европейските държави засега е Италия, а сред най-пострадалите от разпространението на заразата по света са Китай, Южна Корея и Иран. Общо 70 страни по света са засегнати в различна степен. Комисията преценява заплахата за държавите от ЕС като "умерена до висока" и настоява предприеманите мерки срещу вируса да бъдат съразмерни и научно обосновани. ЕК предлага да се помисли за законови рамки при въвеждането на карантина. Представителят на комисията отбеляза, че засега Световната здравна организация не препоръчва ограничения в пътуванията и търговията.
🔘 За 21 нови случая на коронавирус алармираха Гръцките здравни служители. Инфекциите са от грипа, която наскоро пътувала до Израел. Само 3 души от групата не са дали положителен резултат на теста. Така общият брой на заболелите в страната вече е 31. Няма данни за излекувани от болестта или за починали пациенти. Заради болестта и паралелно развиващата се грипна епидемия в Гърция, бяха въведени мерки за овладяване на заразите в префектурите Ахая, Илия и Закинтос - училища, театри, кина, музеи и археологически обекти са затворени за два дни.
🔘 Отделно здравните власти в Гърция отхвърлиха съобщенията в медиите, че швейцарски круизен кораб, превозващ 2 570 пътници и пътуващ за остров Корфу в западна Гърция, е поставен под карантина поради опасения от коронавирус.
🔘 Противоречива е информацията за болните в Хърватия - има данни от "Джонс Хопкинс", че там са се появили съответно 1 и 2 нови случая и в Хърватия случаите са 10, но на други места случаите са 9 и 8 съответно.
🔘 Първи 2 случая на коронавирус в Босна и Херцеговина. Мъж, работил в Италия през февруари, и детето му. Съпругата на заразения има негативен резултат за болестта. Бащата и детето са под лекарско наблюдение в Баня Лука в добро състояние. Училището, в което е ходило детето, е евакуирано, занятията са отменени
🔘 В Европа най-голямото огнище остава Италия: там вече болни са над 3900 или по-точно. Смъртните случаи само за последното денонощие са 41, с което общият им брой достигна 148. Освен това, италианското правителство нареди всички големи спортни събития да се провеждат при закрити врата до 3 април, докато страната се бори със смъртоносната епидемия от коронавирус.
🔘 В Швейцария случаите са между 80 и 90, а в Австрия са под 30, като в Швейцария вече има първи смъртен случай. Става дума за 74-годишна жена, починала в кантон Во, с хронични заболявания.
🔘 Във Франция случаите са вече 285, в Германия - 262. Няма нови смъртни случаи в двете държави - в Германия още няма нито един, във Франция вече има четирима, първият от които беше на 80-годишен китайски турист. До обяд стана ясно, че в Германия случаите вече са 349.
🔘 В Испания нещата също не изглеждат особено добре - вече има над 200 болни, като според "Джонс Хопкинс" става въпрос за 222 болни. Там вече има и втори смъртен случай. Починал е 82-годишен мъж, в Баския район, който е имал и други хронични заболявания.
🔘 Министерството на здравеопазването на Словения потвърди първия случай на коронавирус в страната. Съобщава се, че пациент, който е пристигнал в Словения от Мароко през съседна Италия, е болен. Заразеният е хоспитализиран в болница в Любляна, съобщава информационната агенция STA. В Словения досега повече от 350 души са тествани за коронавируса.
🔘 Коронавирусът пристигна и в Унгария. Премиерът Виктор Орбан обяви, че двама студенти от Иран са заразени.
🔘 Четвърти случай в Русия - на италианец, пристигнал в страната.
🔘 В 15 държави и територии са решили да затворят временно училища като превенция срещу разпространението на новия коронавирус. Над 290 милиона деца по света сега не ходят на училище, според ЮНЕСКО. Такива мерки са предприети по-конкретно в Иран, Италия, Китай, Северна Корея, Кувейт, Ливан, Монголия, Обединените арабски емирства и Япония. Училища са затворени и отделни райони в още девет страни, сред които Великобритания, Виетнам, Германия, Пакистан, САЩ, Франция, Южна Корея.
🔘 Авиационната индустрия може да изгуби между 63 и 113 милиарда щатски долара приходи заради епидемията от новия коронавирус. Това предупреждение отправи Международната асоциация за въздушен транспорт(IATA). Най-неблагоприятният сценарий е 19% от приходите да бъдат изгубени по света.
🔘 Заради разпространението на коронавируса, премиерата на новия филм за Джеймс Бонд се отлага със 7 месеца. Филмът "Смъртта може да почака" трябваше да излезе в началото на април, но вместо това премиерата му ще бъде на 12 ноември във Великобритания и на 25 ноември в Съединените щати.
СИТУАЦИЯТА С КОРОНАВИРУСА ПО СВЕТА
🔘 97 133 са заболелите от коронавирус в световен мащаб, сочат различни данни, включително тези на университета "Джонс Хопкинс". Оздравелите са над 53 200, смъртните случаи са 3 351.
🔘 В огнището на заразата - Китай, смъртните случаи станаха 3012, като за последното денонощие има 31 смъртни случаи. 2902 от тези случаи са в Ухан - мястото, откъдето тръгна болестта. Броят на новоразболелите се леко се увеличи - общо в Китай те са 80 409 души, над 52 000 души са оздравели. Националната здравна комисия на Китай отчете 139 нови случая, което е с 20 повече от предишното денонощие, но само 5 са извън Хубей. Има и почти 6000 случая, които се считат за критични.
🔘 Китайските власти предупредиха гражданите си да стоят далеч от границата със Северна Корея или ще бъдат застреляни. Близките съюзници споделят граница от 1400 км, която е особено лесна за преминаване през зимата, когато реките, разделящи страните, замръзват. Причината - Северна Корея забрани преминаването на хора от Китай заради коронавируса. До момента северната държава не е съобщавала за случаи на заразата, но още през януари ограничи пътуванията и търговията с Китай.
🔘 31 нови случая в щата Вашингтон, в Калифорния обявиха извънредно положение.
🔘 Очаква се следващата седмица в Япония да влезе в сила ново законодателство, което позволява въвеждането на извънреден режим заради разпространението на коронавируса. Власите на страната ще могат да забраняват на населението на отделни райони да напускат дома си за определено време. Освен това губернаторите на префектурите ще имат право на принудително затваряне на учебните и други заведения. Отбелязано е, че в случай на недостиг на лечебни заведения е възможно строителството на временни болници. Властите ще получат право да конфискуват земя, сгради и запаси от медикаменти. За опит да се възпрепятства тази дейност е предвидено наказателно преследване. В момента такива положения има в закона при случай на епидемия от нови видове грип. По последни данни в Япония, заразените с новия вид коронавирус надвишава 1015 души(вкл. круизния лайнер Diamond Princess).
🔘 По-рано бе съобщено, че летните Олимпийски игри в Токио може да бъдат пренесени за края на годината.
🔘 В Иран числото на болните вече е съвсем близо до това в Италия - 2922 случая, при 92 смъртни случая и 552 напълно оздравели.
🔘 Южна Корея остава на второ място в света по болни - 5776 случая, 35 смъртни случая, а за оздравели се считат между 41 и 88 души.
🔘 Първи случай на заразата в ЮАР.
🔘 На Круизен кораб в района на Сан Франциско има 21 болни пътници. В района на Сиатъл училищата се затварят и много служители вече остават да работят от домовете си.
🔘 Израел наложи строги нови ограничения за пътуване от пет европейски държави поради опасения от зараза с коронавируса, като забрани влизането на почти всички, които не са граждани на еврейската държава, пристигащи от тези засегнати от вируса страни. Всички граждани и жители, които се връщат от петте страни - Франция, Германия, Испания, Австрия и Швейцария - задължително минават 14-дневна домашна карантина при влизане в страната. Мерките са поредните, след като преди това подобни ограничения бяха наложени за хора, пристигащи от континентален Китай, Хонконг, Тайланд, Сингапур, Макао, Южна Корея, Япония и Италия. Вътрешното министерство обяви, че туристите от тези страни "няма да могат да влязат в Израел от петък в 8:00 часа сутринта". "Тези, които пристигат преди тази дата, няма да бъдат върнати обратно", се добавя в изявлението. Има и забрана за публични събирания на повече от 5000 души. В момента в Израел има 15 потвърдени случая на вируса, но няма смъртни случаи, като около 7000 души вече са под домашна карантина.
🔘 Големите петролни производители загубиха общо около 10 милиарда долара приходи поради спадащите цени на петрола на фона на епидемията от коронавируса, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева на съвместна пресконференция с президента на Световната банка Дейвид Малпас във Вашингтон. МВФ е готов да отдели 50 милиарда долара при спешни случаи, за да подкрепи най-слабите и развиващите се страни в борбата срещу епидемията.
Кратка справка за вируса
🔘 Така наречените "коронавируси" са част от семейството вируси, които могат да причинят широк спектър от заболявания.
🔘 Китайската лунна нова година бе белязана от нов вирус, който прие името Тежък остър респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2 - всеобщо признато съкращение, както и COVID-19 или 2019-nCoV).
🔘 Той предизвика огнище на зараза в Поднебесната империя. Заболяването се нарича Коронавирусна болест 2019.
🔘 Около 150 промени в новия вид коронавирус са станали от началото на разпространението на вируса в Китай. Той се е разделил на два подтипа - L и S на SARS-CoV-2 (COVID-19), пише в доклад от китайски учени в сп. National Science Review. Изследването показва, че L е най-често срещащия се (70%) и S – е с дял от 30%. Учените отбелязват, че подтипът L се е срещал по-често в ранните етапи на епидемията в Ухан, но честотата му е намаляла в началото на януари.
Причина за появата
🔘 Бързо развиващи се пневмонии, които са локализирани основно около животинския и рибния пазар с над 1000 сергии в китайския град Ухан.
🔘 На тези места търговците продават широк спектър от животински продукти. Става дума за пилета, котки, фазани, прилепи, мармоти, отровни змии, петнисти елени, органи от зайци, както и части от диви животни.
🔘 Именно така се появяват и подозренията, че причинителят на новия вирус е с животински произход.
Симптоми на вируса
🔘 Треска (90% от случаите), повишена температура (над 37 градуса);
🔘 Бърза умора и силна обща отпадналост;
🔘 Суха кашлица в 80% и влошено дишане при 20% от случаите, 15% от случаите включват респираторен дистрес;
🔘 Коронавирусът довежда до развитие на пневмония;
🔘 До момента се знае, че вирусът е неустойчив на атмосферни влияния и се предава чрез пръски слюнка или друг секрет;
🔘 Най-уязвими са хората в напреднала възраст (особено с придружаващи хронични заболявания);
🔘 До момента няма регистриран тежък случай на деца под 9-годишна възраст.
🔘 Митове и факти за коронавируса, разпространени от СЗО.
Мерки срещу вируса в България
🔘 Термокамери по летищата и засилени мерки по сухоземните граници допълват превенцията срещу заразата у нас. На Терминал 1 вече има отделен коридор за пристигащите от Италия.
🔘 При регистриран болен в самолет, за контактни пасажери се приемат всички пътници, които са били на местата около болния. Под наблюдение обаче се поставят и останалите пасажери.
🔘 От 25 февруари всички пристигащи от Италия или Китай попълват анкета с лични данни. Бланките ще бъдат раздавани на стюардесите, за да се попълват още в самолет. На страницата на Софийската районна инспекция има и онлайн формуляр, който дава QR код, който в последствие ще трябва да се показва на властите на летището или на граничния пункт. Информацията от анкетите, ще достига до личните лекари през РЗИ-тата по места. В информацията се изисква - три имена, ЕГН и личен лекар.
🔘 Пътят на пациента: При съмнения за заболяване - висока температура, кашлица, болка по мускули и стави, болка в гърлото или сухота. Първият контакт с личния лекар се извършва по телефона, за да се предпазят пациентите в чакалните (най-вече ако е пътувал в рискови дестинации). Особено възрастните хора с хронични заболявания, при които смъртността е най-висока. При домашна карантина се поддържа по телефона ежедневна връзка с личния лекар. Ако има нужда, лекарят осигурява специализиран транспорт до лечебното заведение по райони и се поставя под карантина, започва лечението.
🔘 При нужда гражданите, които нямат личен лекар и/или не са здравноосигурени, трябва да потърсят съдействие от Районните здравни инспекции (РЗИ) по местоживеене.
🔘 По преценка на личен лекар се издава болничен за времето на карантината. При доброволна карантина личният лекар ще може да издава болничен, след препоръка от Здравната инспекция по местоживеене и потвърждение, че пациентът е бил в континентален Китай или Италия.
🔘 От кризисния щаб към правителството уточняват, че в момента започва втора вълна на грип, която съвпада с разпространението на коронавируса.
🔘 Здравните власти съветват да се приемат средства за повишаване на имунната защита, които не предпазват от заразяване, но повишават устойчивостта на организма.
🔘 Порталът "Право и здраве" съобщи, че НЗОИ и Българският лекарски съюз (БЛС) са се уговорили за параметрите на клиничната пътека, по която ще се лекува коронавирус. Изчисленията сочат, че според договорката засега могат да бъдат лекувани общо 6358 души, с 44 лева на ден. Общата стойност на пътеката е 614 лева, а продължителността – 14 дни, колкото е карантината.
🔘 По решение на премиера от държавния резерв се деблокират 100 000 л спирт и дезинфектанти, които да покрият липсите в страната. В резерва има 400 000 л, по думите на премиера.
🔘 77 млн. лв. има във Фонда за бедствия към Министерския съвет, правителството може да осигури още 50 млн. лв. Със средствата трябва да се осигурят всички препоръчани мерки и решения на Кризисния щаб.
🔘 Кризисният щаб към правителството дава актуална информация всяка сутрин в 08:00 ч. и в 17:00 ч. следобед.
Ваксина и лечение
🔘 Към момента се работи по създаването на ваксина. Очаква се да има ваксина, която да се ползва масово от пациенти, най-рано през 2021 година.
🔘 Няма специфично лечение за това заболяване, така че подходът, използван за лечение на пациенти с инфекции, свързани с новия коронавирус, е за лечение на клиничните симптоми.
Цялата информация от Live блога от вчерашния ден четете тук