Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 19 март

19 март 2020, 08:10 часа • 8813 прочитания

Глобалната пандемия от коронавирус (SARS-CoV-2 - всеобщо признато съкращение, както и COVID-19 или 2019-nCoV) вече вълнува сериозно България.

Властите са нащрек, а мерките се засилени по всички граници на страната ни. Кризисният щаб към правителството апелира гражданите, които влизат в България от засегнати региони, да не отказват медицинско наблюдение или оставане под карантина. 

Actualno.com ще ви държи в течение с последната информация по темата както у нас, така и по света. В този Live блог ще научавате най-важните подробности за коронавируса. (Всичко, което трябва да знаете, за глобалната тревога, четете в този обобщаващ материал.)

* Информацията е обновена към 22:50 ч., 19 март 2020 г.

СИТУАЦИЯТА С КОРОНАВИРУСА В БЪЛГАРИЯ

🔘 Вече 107 са заразените с коронавирус у нас. Установени са нови 13 случая на заразени. Две положителни проби има от Пловдив, 2 от Смолян и 9 от София. Единият от случаите в столицата е на заболял, прибрал се от Банско, съобщи председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски на редовния си брифинг във връзка с разпространението на заразата.

🔘 Един е тежкият случай към момента. В "Софиямед", където по неофициална информация е постъпил собственикът на Нова телевизия Кирил Домусчиев, има и второ огнище, като болницата няма да бъде отворена, докато не се изчисти всичко.

🔘 Осигурили сме високо защитни маски за медиците ни - 38 000 броя. 79 000 броя еднократни маски за центровете за спешна помощ, държавни институции и гранични пунктове. 100 костюма за лечебни заведения. Такъв костюм може до 50 пъти да се изпира. Днес още 300 такива ще разпределим. Това заяви главен комисар Николай Николов на брифинг в Министерски съвет относно мерките на държавата в борбата с коронавируса. Ще бъдат осигурени еднократни защитни костюма – 10050, предпазни очила, повече от 70 камери са инсталирани на граничните пунктове, допълни директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.

🔘 Учените от БАН излязоха с положителни прогнози за развитието на заболяването. Ако карантината не бъде пробита, след около три седмици се очаква да има и хубави новини по отношение на ограничението на разпространението на заразата. А след около два месеца и половина до три месеца, е възможно България да се справи с коронавируса - отново при изричното уточнение, че карантината се спазва строго.

🔘 Има информация, че големи групи от ромските общности се прибират от чужбина, там МВР има много работа, както и над 200 ангажирани медиатори, които обясняват какво е карантина, обясни за Столипиново и кварталът в Ямбол проф. Мутафчийски.

🔘 Пиян карантиниран разиграва медици и полицаи в „Пирогов“. Той е бил тестван с бърз тест. Бързият тест е показал положителен резултат, но според проучване на щаба от 10 такива тестове верни са само 4, след потвърждение с тестове в лаборатория, каза проф. Мутафчийски.

🔘 Вечерен час в община Елин Пелин след съмнение за две положителни проби в село Горна Раковица. Кризисният щаб няма потвърждение за тези случаи, това е решение на общинския кризисен щаб, коментира по време на сутрешния брифинг на Кризисния щаб ген-майор Мутафчийски.

🔘 Град Банско е под пълна карантина за 14 дни от вечерта на 17 март. Британски полицаи-младоженци блокирани в Банско

🔘 На 18 март с голямо мнозинство беше приет на първо четене т.нар. Закон с мерки за извънредното положение заради коронавируса. Предстои разглеждаето у в правна комисия, второ четене и гласуване в зала, за да стане законопроектът закон, като това трябва да стане на 20 март. Решенията до тук: Решено: Не се спират сметките за ток, вода, парно, телефони и интернет заради коронавируса; Първо четене: Противоконституционен ли е Законът за извънредните мерки? Готвените мерки.

🔘 Нови предложения за облекчаване на бизнеса - с данък печалба и спиране на запори

🔘 България затвори границите си за: Китай, Иран, Бангладеш, Индия, Малдиви, Непал, Шри Ланка, Испания, Италия, Корея, Франция, Германия, Нидерландия, Швейцария, Великобритания и Северна Ирландия. Изключение са гражданите с постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване на територията на България и членовете на техните семейства. В същото време Външно министерство промени индекса за риск на държавите с най-голямо разпространение на коронавирус. Справка за ситуацията по границите на други държави можете да намерите в официалния сайт на МВнР!

🔘 "Предстоят ни времена на изпитания, които не са само икономически. Ще се загубят човешки животи на тези, които много обичаме. Ние не бива да ги разочароваме в нашето безхаберие", категоричен е генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски - началник на Кризисния щаб за борба с коронавируса и на ВМА. Цялото му обръщение вижте във следващото видео.

🔘 НА ЖИВО: Как коронавирусът влияе и на спорта, последни новини

СИТУАЦИЯТА С КОРОНАВИРУСА В ЕВРОПА

🔘 Болните в Сърбия достигнаха 103 души, а в страната вече има драконовски мерки. В сила е полицейски час - от 20:00 часа до 05:00 часа никой няма право да излиза от дома си. От тази сутрин влиза и забрана за движение на възрастни над 65 години в градовете и 70 години в селата. И още до 12 години затвор за нарушение на карантината. Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че утре от 08:00 часа всички ГКПП на страната ще бъдат затворени и ще бъдат пропускани да преминават само товарни камиони.

🔘 46 са новите случаи на заразяване с коронавирус в Гърция. Така общият им брой достигна 464. По информация на „Катимерини“ смъртните случаи са 6.

🔘 В Румъния до момента са потвърдени 277 случая на коронавирусна инфекция, 25 пациенти са се възстановили и са били изписани. 

🔘 В Словения правителството изготви закон, който предвижда забавяне на изплащането на кредити за компании. Срокът е 12 месеца. Тази наредба засега няма да се прилага за физически лица - само за юридически т.е. компании. Друга мярка е указ, който предвижда компаниите, които поради епидемията от коронавирус няма да могат да осигурят заплати и работни места за поне 30% от служителите, да получават пари, за да не бъдат унищожени техните предприятия. Задължението на работодателите е да дават на служителите 80% от средната заплата през следващите три месеца, като държавата ще покрие 40% от тази заплата, а работодателят 60%. Болните в Словения са 286, има 1 смъртен случай.

🔘 В Черна гора случаите на болни от COVID-19 вече са 8. Шест нови случая са потвърдени в страната през последното денонощие. "Шест нови случая на вируса в страната са потвърдени, пет са контакти на първите двама заразени, един е нов. Общият брой на случаите достигна осем. Това показва, че епидемията се разраства. Моля ви да следвате инструкциите на лекарите, в противен случай това ще доведе до огромна епидемия с катастрофални последици", призова директорът на Института за обществено здравеопазване на Черна гора Бобан Мугоша. В момента 3523 души са под санитарен надзор в Черна гора. Вечерта на 15 март Черна гора забрани влизането в страната на всички чуждестранни граждани, с изключение на тези с разрешение за пребиваване. Също така кабинетът спря въздушния трафик с други държави. По-рано черногорските власти въведоха редица забрани във връзка с пандемията, включително забраната за провеждане на масови мероприятия в продължение на две седмици.

🔘 Само хранителни магазини, аптеки и бензиностанции ще работят от днес в Хърватия. Там регистрианите случаи до момента са 105.

🔘 В Турция вече има трети смъртен случай заради коронавируса. Турският министър на здравеопазването Фахретин Коджа потвърди това. Общият брой на заразените се е удвоил за ден и достигна 192 души. Други 9 800 души пък са под карантина в страната. Турция затваря границата си с Гърция и България, а Ердоган обяви пакет от икономиески мерки за 14 млрд. евро

🔘 В Северна Македония официално потвърдените болни са 48. Страната затвори всичките си ГКПП за пътнически трафик.

🔘 3405 са вече жертвите на коронавируса в Италия, сочат последните данни. Така страната изпревари Китай по брой починали от заразата, където инфекцията отне живота на 3245 души. За последните 24 часа в Италия са починали 427 души, като така през последните два дни броят на жертвите от коронавирус надмина 900. Заразените пък са над 41 000.

🔘 В Испания има почти 3000 новорегистрирани случая – 17 963 болни, 830 смъртни случая и 1107 считани за оздравели. Испания дава 20% от БВП в подкрепа на хората срещу коронавируса

🔘 В Германия също има около 2500 новорегистрирани случая – болните са вече 15 320, от тях 44 смъртни случая и 113 оздравели.

🔘 Във Франция новорегистрираните болни се увеличиха с малко над 2000 души, но там вече се тестват само хора, които имат симптоми за болнично лечение. С това официално регистрираните болни са между 9058, като данните за смъртните случаи на "Джонс Хопкинс" са за 243 жертви. Припомняме, че във Франция има глоба, ако в следващия половин месец излизаш от дома си само за разходка, а снощи стана ясно, че над 4000 души са били глобени точно за това. Освен това, френският финансов министър Бруно Льо Мер даде интервю пред Bloomberg и обяви намерение държавата да купува дялове от закъсали компании, за да ги съживи.

🔘 Във Великобритания болните са между 2716, с вече 138 смъртни случая по данни на здравните власти и 67 оздравели.

🔘 В Нидерландия общият брой на заразените достигна 2465. Министърът на здравеопазването на Нидерландия Бруно Бруинс, който отговаря за мерките за борба с коронавируса, подаде оставка. Той е помолил крал Вилем-Александър да го освободи от длъжност и кралят е приел оставката му.

🔘 Португалия също обяви 15-дневно извънредно положение за борба с разпространението на коронавируса, което ще улесни правителството за въвеждане на мерки за намаляване на движението на хора. "Това е изключително решение за изключителен период. Това не е прекъсване на демокрацията. Това е демокрация, която се опитва да предотврати непоправимо прекъсване на живота на хората", заяви президентът Марсело Ребело де Суса по време на телевизионно обръщение, в което обясни причините си за приемане на мярката, която влeзe в сила в полунощ. Декретът за обявяване на извънредно положение позволява на правителството да ограничи някои конституционни права и свободи, като свободата на движение и правото на стачка. Освен това позволява на правителството да налага насилствена карантина. Тепърва обаче ще стават ясни точните мерки. Досега Португалия съобщава за 758 потвърдени случая на коронавирус и 3 смъртни случая, но правителството предупреди, че се очаква броят на инфекциите в страната да продължи да се покачва "поне" до края на април.

🔘 В Швейцария случаите на заболяването са 3 888, а 36 души са починали. 

🔘 Още четирима пациенти с потвърдена коронавирусна инфекция са се възстановили и са изписани в Русия. При повторно направени подробни тестове е потвърдено отсъствие на заболяването, с което броят на оздравелите достигна 9. Заразени в страната са 199 души.

🔘 Европа затвори външните си граници за 30 дни от 18 март на обяд, всички пътувания между държави в ЕС и извън съюза спират. Ще бъдат осигурени "зелени коридори" за транспортиране на медицински материали, храни и неща от първа необходимост.

СИТУАЦИЯТА С КОРОНАВИРУСА ПО СВЕТА 

🔘 Броят на болните от коронавирус (COVID-19) в глобален мащаб според американския университет "Джонс Хопкинс" вече е 236 420. Смъртните случаи са 9 819, а оздравелите са между 84 962.

🔘 СЗО нарече вируса "враг на човечеството" и призова за колективен отговор в глобалната борба срещу него. "Коронавирусът ни изправя пред безпрецедентна заплаха", коментира още ръководителят на СЗО Тедрос Гебрейесус.

🔘 Американският Център за контрол и превенция за болести (ЦКПБ) обяви, че броят на заразените в САЩ е достигнал 11 274 души, увеличение с 3404 случая в сравнение с предишния ден. Общият брой на починалите от болестта е достигнал до 150 души. Отбелязва се, че заразени има вече във всички щати настраната, включително в столицата Вашингтон. От ЦКПБ отбелязват, че техните данни може да не съответстват с информацията на всеки индивидуален щат.

🔘 В Китай, по официална статистика болните са 81 155 при 3249 смъртни случая, а 70 535.

🔘 В Иран има 18 407 случая, при 1 284 починали и 5 710 оздравели.

🔘 В Южна Корея ситуацията изглежда под контрол, след като новите случая се увеличават много по-бавно и сега са 8 565, а смъртните са 91 при 1 540 оздравели по официални данни на здравното министерство на страната.

Кратка справка за вируса 

🔘 Така наречените "коронавируси" са част от семейството вируси, които могат да причинят широк спектър от заболявания. 

🔘 Китайската лунна нова година бе белязана от нов вирус, който прие името Тежък остър респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2 - всеобщо признато съкращение, както и COVID-19 или 2019-nCoV).

🔘 Той предизвика огнище на зараза в Поднебесната империя. Заболяването се нарича Коронавирусна болест 2019. 

🔘 Около 150 промени в новия вид коронавирус са станали от началото на разпространението на вируса в Китай. Той се е разделил на два подтипа - L и S на SARS-CoV-2 (COVID-19), пише в доклад от китайски учени в сп. National Science Review. Изследването показва, че L е най-често срещащия се (70%) и S – е с дял от 30%. Учените отбелязват, че подтипът L се е срещал по-често в ранните етапи на епидемията в Ухан, но честотата му е намаляла в началото на януари.

🔘 Според д-р Александър Симидчиев, ако епидемията не бъде ограничена достатъчно, ще има повторение следващата зима.

Причина за появата

🔘 Бързо развиващи се пневмонии, които са локализирани основно около животинския и рибния пазар с над 1000 сергии в китайския град Ухан.

🔘 На тези места търговците продават широк спектър от животински продукти. Става дума за пилета, котки, фазани, прилепи, мармоти, отровни змии, петнисти елени, органи от зайци, както и части от диви животни.

🔘 Именно така се появяват и подозренията, че причинителят на новия вирус е с животински произход.


Симптоми на вируса

🔘 Треска (90% от случаите), повишена температура (над 37 градуса), по наблюдения във ВМА не повече от 38 градуса;

🔘 Бърза умора и силна обща отпадналост; 

🔘 Суха кашлица в 80% и влошено дишане при 20% от случаите, 15% от случаите включват респираторен дистрес;

🔘 Коронавирусът довежда до развитие на пневмония;

🔘 До момента се знае, че вирусът е неустойчив на атмосферни влияния и се предава чрез пръски слюнка или друг секрет;

🔘 Най-уязвими са хората в напреднала възраст (особено с придружаващи хронични заболявания);

🔘 До момента няма регистриран тежък случай на деца под 9-годишна възраст.

🔘 Средно след 5 дни се появяват симптомите на коронавирус при заразените - треска, висока температура, кашлица и затруднено дишане. Това сочи медицинско проучване, публикувано в списание Annals of Internal Medicine. Проучването установи, че по-малко от 2,5% от заразените са проявили симптомите в рамките на 2,2 дни, докато 97,5% са проявили симптоми в рамките на 11,5 дни. Изследователите изчислили, че на всеки 10 000 души, поставени под карантина за 14 дни, само около 101 ще развият симптоми, след като бъдат изписани. Ако човек няма симптоми на коронавируса до 12-ия ден, най-вероятно няма да се разболее, но още може да е преносител. "Въз основа на нашия анализ на публично достъпни данни настоящата препоръка от 14 дни за активен мониторинг или карантина е разумна, въпреки че с този период някои случаи ще бъдат пропуснати в дългосрочен план", казва старшият автор на проучването Джъстин Леслер, доцент в отдела по епидемиология на Bloomberg School.

🔘 Нови симптоми на COVID-19 са регистрирани в Сингапур - симптоми, които подсказват, че си заразен с треска денге, но не си. Става въпрос за висока температура и обрив, като няма кашлица и болки в гърдите. Понякога дори лабораторните изследвания "може да покажат неправилно положителни резултати за денге".

🔘 Колко дълго живее вирусът извън жив организъм, зависи от фактори като температура и вида на покритието, върху което се намира. COVID-19 може да оцелее 2-3 дни върху стъкло, плат, метал, пластмаса или хартия при температура около 37 градуса.

🔘 Бременните жени са податливи на това заболяване и те могат да се заразят. До момента обаче не е доказано предаване на вируса от бременна майка на детето й. Бременност, раждане и коронавирус

🔘 Защо не се тестват всички влизащи или желаещи у нас? "Това е безмислено харчене на пари, безмислен труд. Ние нямаме капацитет да го направим." Отрицателният тест не означава отрицателен резултат. Само ако има проявени симптоми имаме категоричност на резултата. Затова имаме случаи на първоначален отрицателен и последвал положителен тест, обясни ген. Мутафчийски.

🔘 Високо автоматизиран тест за коронавирус, който тества пациентите 10 пъти по-бързо, ще бъде пуснат на пазара. Той е разработен от фармацевтичната компания Roche Holding и вече е одобрен от американските власти, съобщвава Bloomberg. Американската агенция по храните и лекарствата даде "разрешение за спешна употреба" на теста, който се предлага и в Европа. Той дава възможност да се тестват по 4128 души на ден, а с досега наличните можеха да се проверяват само по 1440.

🔘 Китайски учени: Лекарството "Фавипиравир" е ефективно при коронавирус

🔘 Българският лекарски съюз (БЛС) публикува на официалната си страница информация как да разпознаем и как да се предпазим от коронавируса?

🔘 Съвет на лекари: Много вит. С, да не контактуваме с други, които бихме могли да заразим. Най-важното е да се каже на хората, че тези, които са с грипоподобни симптоми да не отиват към болниците. Това е най-грешното решение. Слава богу в България засегнатите пациенти са изключително малко и така и ще бъде. България взе много бързо мерки." Това заяви д-р Иво Петров - кардиолог. Храни за повишаване на имунната система по време на коронавирус

🔘 Български поглед: Според академик Ангел Гълъбов, коронавирусите се размножават при по-ниска температура, от 32-33 градуса. COVID-19 почва с кашлица, която се засилва и има затруднения при дишането. При грипа трябва да минат 3-4 дни от първите симптоми – температура, треска, за да дойде кашлица, твърди Гълъбов. Коронавирусът има рецептори дълбоко в дихателното дърво, включително в алвеолите на белите дробове, поясни академикът. И добави, че коронавирусът, за разлика от грипа, влиза в кръвта. Гълъбов посочи, че за момента изглежда добър ефект дава препаратът „Ремдезивир”. "Ремдезивир" е изпитан първо като средство срещу ебола, а академикът уточни, че не знае има ли го в България. Той изрично предупреди, че все още не е окончателно ясен ефектът на „Ремдезивир”. Гълъбов даде пример и с какво действат в Китай срещу болестта – хлорокин. Що се отнася до лечението, обдишването с кислород и прилагането на антивъзпалителни средства се практикуват усилено. Като ефикасно противовъзпалително средство Гълъбов посочи Барицитиниб. Търговското наименование е "Олумиант", като се ползва на първо място за ревматоиден артрит. Академикът подчерта, че хората без симптоми за коронавирус, но заразени, го изкарват без никакви хронични проблеми. Гълъбов е категоричен, че болестта не повтаря, но е сигурен и, че затоплянето на времето няма да унищожи COVID-19!

🔘 Имуносупресори и антитела: Надежда за лечението на COVID 19?

🔘 Маските за лице: Помагат ли наистина?

🔘 Митове и факти за коронавируса, разпространени от СЗО.

🔘 СЗО обяви пандемия от коронавирус в световен мащаб.

Мерки срещу вируса в България

🔘 От 13 март в България вече има едномесечно извънредно положение! В сила са нови разпореждания специално на здравното министерство - има редица забрани по отношение на публични мероприятия, обобщено можете да ги видите ТУК! Сериозността на положението се вижда най-добре от мерки като тези, че се затварят всякакви обекти в МОЛ-овете, с изключение на хранителни магазини, аптеки, банки и застрахователи, а заведенията за бързо хранене ще могат да правят единствено доставки по домовете! Затворени са училищата и детските градини. Търговските вериги, които допускат струпване на опашки от хора и няма организация за дистанция от 2-3 метра между чакащите, ще може да бъдат затваряни.

🔘 Министерството на здравеопазването разпространи препоръки за това какво е важно да се знае и прави по отношение на COVID-19.

🔘 Полезни връзки: Информация за трафика през ГКПП се актуализира непрекъснато на страницата на ГДГП, Информация за българите, пътуващи за/от чужбина се актуализира от Ситуационния център на МВнР; Подробна информация за превантивни мерки и ПОТВЪРДЕНИ случаи за броя на заразените се публикува на сайта на МЗ.

🔘 На 13 март парламентът гласува въвеждането на "извънредно положение"в страната, за да се ограничи разпространението на коронавируса в страната. То ще продължи до 13 април. Предложението на МС и Кризисния щаб беше прието с пълно единодушие от депутатите.

🔘 МВР: Съвети и препоръки към гражданите в "извънредно положение".

🔘 Увеличава се с 6 месеца срокът за издаване на изтекли лични документи (лична карта, паспорт и шофьорска книжка). До края на май, 2020 година, се удължава срокът за регистрация на газови уредби. Протоколите за скъпите лекарства се удължават до 12 май.

🔘 Всички болници, директори на болници и здравни лица ще получават последните ъпдейти от китайска страна, които са за лечение, диагностика на коронавируса.

🔘 По двама полицаи ще има пред всяка болница в засегнати райони. Те ще ограничават достъпа до инфекциозните отделения."Ще пратите най-приветливите. Не да се репчат и да бутат хората, а да обясняват, не че го правите. Но старата милиция го правеше", коментира Бойко Борисов.

🔘 Има специален въпросник/анкетна карта, която ще бъде разпространена по всички болници. Въпросникът ще попълват всички пациенти - последни контакти, пътувания и прочие.

🔘 Правителството забрани износа на медицински консумативи, необходими за борба с коронавируса.

🔘 Държавното предприятие "Интендантско обслужване" в Калофер започна производство на медицински маски и защитни облекла.

🔘 МВР и ДАНС следят за спекула по въпроса, по разпореждане на Борисов. Военните болници ще подпомагат цивилните. Някои от военните запаси от маски от плат, могат да се използват и се обмислят такива мерки.

🔘 Втора градска болница в София се превръща във Втора инфекциозна болница. Има издадена заповед на здравния министър. По думите на зам.-кмета Дончо Барбалов там има 3 легла с кислородни апарати за обдишване – за най-тежките случаи. Медицинският персонал ще е минимум 40 души, плюс административен персонал. Предвиден е и отделен вход за болни от туберколоза, защото инфекциозната болница няма да бъде открита само заради случаи на коронавирус.

🔘 Държавата ще дава по 1000 лв. допълнително възнаграждение на медиците на първа линия, които се борят с коронавирусната пандемия у нас.

🔘 Коронавирус: Хигиена по време на пандемия - Как да се предпазим и да повишим личната си хигиена, полезни съвети на специалистите за дезинфекциране на дома ви.

🔘 Колко скъпи могат да бъдат медицинските консумативи и лекарствата?

🔘 КЗП: Не отменяйте, а отлагайте планираните почивки.  Ако започнете в момента да си търсите парите, ще предизвикате фалити, заяви Димитър Маргаритов.

🔘 Идеи за забавления с децата, докато стоите вкъщи

🔘 Как се лекува коронавирус – описанието на началника на инфекциозната клиника във ВМА

🔘 На телефонен номер 02 807 87 57 информация можете да получите от лекар епидемиолог.

🔘 На телефон 112 може да научите какви ограничения налага здравното министерство.

🔘 Всички, които се завръщат от рискови дестинации, минават задължително 14-дневна карантина. На Терминал 1 вече има отделен коридор за пристигащите от тези държави. Термокамери по летищата и засилени мерки по сухоземните граници допълват превенцията срещу заразата у нас. Справка какво да правите при завръщане от чужбина ВИЖТЕ ТУК! МВнР вече препоръча засега да не се пътува никъде в чужбина.

🔘 При регистриран болен в самолет, за контактни пасажери се приемат всички пътници, които са били на местата около болния. Под наблюдение обаче се поставят и останалите пасажери.

🔘 От 25 февруари всички пристигащи от Италия или Китай попълват анкета с лични данни. Бланките ще бъдат раздавани на стюардесите, за да се попълват още в самолет. На страницата на Софийската районна инспекция има и онлайн формуляр, който дава QR код, който в последствие ще трябва да се показва на властите на летището или на граничния пункт. Информацията от анкетите, ще достига до личните лекари през РЗИ-тата по места. В информацията се изисква - три имена, ЕГН и личен лекар.

🔘 Пътят на пациента: При съмнения за заболяване - висока температура, кашлица, болка по мускули и стави, болка в гърлото или сухота. Първият контакт с личния лекар се извършва по телефона. При домашна карантина се поддържа ежедневна връзка по телефона с личния лекар. Ако има нужда, медикът осигурява специализиран транспорт до лечебното заведение по райони и се поставя под карантина, започва лечението. При нужда гражданите, които нямат личен лекар и/или не са здравноосигурени, трябва да потърсят съдействие от Районните здравни инспекции (РЗИ) по местоживеене. 

🔘 По преценка на личен лекар се издава болничен за времето на карантината. При доброволна карантина личният лекар ще може да издава болничен, след препоръка от Здравната инспекция по местоживеене и потвърждение, че пациентът е бил в континентален Китай или Италия.

🔘 Заради втората грипна вълна в страната с грип тип Б "Виктория", здравните власти съветват да се приемат средства за повишаване на имунната защита, които не предпазват от заразяване, но повишават устойчивостта на организма.

🔘 БСК стартира "Е-борса за взаимопомощ"

🔘 По решение на премиера от държавния резерв се деблокираха 100 000 л спирт и дезинфектанти, които да покрият липсите в страната. В резерва има 400 000 л, по думите на премиера.

🔘 77 млн. лв. има във Фонда за бедствия към Министерския съвет, правителството може да осигури още 50 млн. лв. Със средствата трябва да се осигурят всички препоръчани мерки и решения на Кризисния щаб.

🔘 Кризисният щаб към правителството дава актуална информация всяка сутрин в 08:00 ч. и в 17:00 ч. следобед.

🔘 България ще получи общо €812 милиона от обявената от ЕС сума за борба с коронавируса, става ясно от разчетите за страните членки.

Ваксина и лечение 

🔘 Към момента се работи по създаването на ваксина. Очаква се да има ваксина, която да се ползва масово от пациенти, най-рано през 2021 година. Една се разработва в Италия, друга в САЩ.

🔘 Няма специфично лечение за това заболяване, така че подходът, използван за лечение на пациенти с инфекции, свързани с новия коронавирус, е за лечение на клиничните симптоми. 

🔘 Според китайски учени, участвали в лечението на болни от пневмония, причинена от COVID-19 (пневмонията се нарича SARI - severe acute respiratory infection) болният трябва да се лекува с големи дози витамин С интравенозно. Препоръките за дозиране варират в зависимост от тежестта на заболяването, от 50 до 200 милиграма на килограм телесно тегло на ден до колкото 200 mg / kg / ден. Тези дози са приблизително 4 000 до 16 000 mg за възрастен. Специалистите вярват, че при пациенти с тежка пневмония и критично болни пациенти лечението с витамин С трябва да се започне възможно най-скоро след приемането им. Цялото изследване.

Цялата информация от Live блога от вчерашния ден четете тук

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес