Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МЗ: Отговорността за състоянието на белодробната болница във Варна е на общината

19 декември 2022, 16:19 часа • 1244 прочитания

Лечебното заведение във Варна е общинско търговско дружество. Няма механизъм, по който държавата да подпомага привилегировано едно или друго лечебно заведение.

Това обяви пред журналисти доц. Момчил Мавров, началник на кабинета на министъра на здравеопазването.

„Не ми е известно друго лечебно заведение да е фалирало, освен Белодробната болница в Пловдив преди 9 г. Тогава Университетската болница в града създаде отделение, където да се преместят пациентите. Държавата се намеси в момент, когато общината абдикира да се грижи за това лечебно заведение. Може би е дошъл такъв момент за Варна. Няма да търсим кой е виновен за това лечебното заведение да не може да си плати тока, да не може да си покрива разходите – за това си има мениджмънт, има си контрольор, има си собственик и това е община Варна”, посочи още той.

Повод за думите му е протестът на работещите в Белодробната болница във Варна, които не са получавали заплатите си повече от 10 месеца. Освен това болницата от няколко дни е със спряно електричество заради натрупани задължения.

По отношение на заразоносителите доц. Мавров заяви, че местното РЗИ трябва да си влезе във функциите и да се издадат съотвентните заповеди за задължителна изолация.

ОЩЕ: Община Варна е готова да плати част от дълговете на Белодробната болница

Пациентите трябва да се насочат към най-близките отделения, не говорим за инфекциозни отделения, а за отделения, каквито има и в Бургас, Русе, Велико Търново, Добрич. За туберкулоза изискванията са едни, за инфекциозни заболявания изискванията са други. Тук е ролята на управителя на болницата, директора на РЗИ и на местното управление с наша помощ да се осигурят нужните лекарства за пациентите, уточни началника на кабинета на здравния министър.

По думите му е възможно пациентите да нямат алтернатива за лечение в същия град, но подчерта, че министерството вече помага да се организират нещата. А в сряда предстои разговор за бъдещето на болницата.

„Вариантите за болницата ще ги разберем до 2-3 дни, няма как да преценяваме вместо общинския съвет Варна”, каза Мавров.

По темата с лекарствата началникът на кабинета на здравния министър обясни, че в аптечната мрежа са постъпили седем сигнала за липсващи медикаменти.

Сигнали за недостиг има за лекарствата „Вентулин”, „Пулмикорт”, „Ремирта”, „Тресиба” – само 1 сигнал от гражданин, преразпределен е в аптечната мрежа. Недостиг има при „Оземпик” – за него са внесени около 60% повече, проверките не установяват недостиг.

Доц. Мавров припомни, че преди време беше създаден Специализиран съвет, в който членуват представители на фармацевтичната индустрия, на фармацевтичното съсловие, на Националния съвет по цени и реимбурсиране, с цел обсъждане и намиране на решение на проблемите с недостига. По думите му всички са били единодушни, че е необходима промяна в нормативната база.

„Най-вероятно проблемите се дължат на недобрия синхрон и недобрата организация, защото всички институции са длъжни да спазват нормативната база и когато определени задължения не са свързани със санкции, се получават празнини в системата. Търговците на дребно се оплакват, че не могат да получат информация за наличностите в складовете на едро, но законът това не го позволява, а този достъп трябва да им бъде осигурен. Наблюдаваме лекарствата и когато количеството им спадне под 65%, забраняваме реекспорта им, а би трябвало този процент да се повиши, за да няма недостиг”, допълни доц. Мавров.

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес