Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МЗ: Отговорността за състоянието на белодробната болница във Варна е на общината

19 декември 2022, 16:19 часа • 1260 прочитания

Лечебното заведение във Варна е общинско търговско дружество. Няма механизъм, по който държавата да подпомага привилегировано едно или друго лечебно заведение.

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Още: Още три области в грипна епидемия

Това обяви пред журналисти доц. Момчил Мавров, началник на кабинета на министъра на здравеопазването.

„Не ми е известно друго лечебно заведение да е фалирало, освен Белодробната болница в Пловдив преди 9 г. Тогава Университетската болница в града създаде отделение, където да се преместят пациентите. Държавата се намеси в момент, когато общината абдикира да се грижи за това лечебно заведение. Може би е дошъл такъв момент за Варна. Няма да търсим кой е виновен за това лечебното заведение да не може да си плати тока, да не може да си покрива разходите – за това си има мениджмънт, има си контрольор, има си собственик и това е община Варна”, посочи още той.

Повод за думите му е протестът на работещите в Белодробната болница във Варна, които не са получавали заплатите си повече от 10 месеца. Освен това болницата от няколко дни е със спряно електричество заради натрупани задължения.

Още: Грипна епидемия в три области

Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства

По отношение на заразоносителите доц. Мавров заяви, че местното РЗИ трябва да си влезе във функциите и да се издадат съотвентните заповеди за задължителна изолация.

ОЩЕ: Община Варна е готова да плати част от дълговете на Белодробната болница

Пациентите трябва да се насочат към най-близките отделения, не говорим за инфекциозни отделения, а за отделения, каквито има и в Бургас, Русе, Велико Търново, Добрич. За туберкулоза изискванията са едни, за инфекциозни заболявания изискванията са други. Тук е ролята на управителя на болницата, директора на РЗИ и на местното управление с наша помощ да се осигурят нужните лекарства за пациентите, уточни началника на кабинета на здравния министър.

По думите му е възможно пациентите да нямат алтернатива за лечение в същия град, но подчерта, че министерството вече помага да се организират нещата. А в сряда предстои разговор за бъдещето на болницата.

Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова

Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот

„Вариантите за болницата ще ги разберем до 2-3 дни, няма как да преценяваме вместо общинския съвет Варна”, каза Мавров.

По темата с лекарствата началникът на кабинета на здравния министър обясни, че в аптечната мрежа са постъпили седем сигнала за липсващи медикаменти.

Сигнали за недостиг има за лекарствата „Вентулин”, „Пулмикорт”, „Ремирта”, „Тресиба” – само 1 сигнал от гражданин, преразпределен е в аптечната мрежа. Недостиг има при „Оземпик” – за него са внесени около 60% повече, проверките не установяват недостиг.

Доц. Мавров припомни, че преди време беше създаден Специализиран съвет, в който членуват представители на фармацевтичната индустрия, на фармацевтичното съсловие, на Националния съвет по цени и реимбурсиране, с цел обсъждане и намиране на решение на проблемите с недостига. По думите му всички са били единодушни, че е необходима промяна в нормативната база.

„Най-вероятно проблемите се дължат на недобрия синхрон и недобрата организация, защото всички институции са длъжни да спазват нормативната база и когато определени задължения не са свързани със санкции, се получават празнини в системата. Търговците на дребно се оплакват, че не могат да получат информация за наличностите в складовете на едро, но законът това не го позволява, а този достъп трябва да им бъде осигурен. Наблюдаваме лекарствата и когато количеството им спадне под 65%, забраняваме реекспорта им, а би трябвало този процент да се повиши, за да няма недостиг”, допълни доц. Мавров.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес