Не, не може да се говори, че „пуснахме ебола” заради изчезналите тефтерчета на Филип Златанов. Това заяви категорично здравният министър Петър Москов.
Първо, много е важно да се разбере какво има в тефтерчетата, за да се стигне до справедливост по модела „Кой”. Колкото до ебола – в отрязък от 11 часа бяхме изправени пред вероятността в България да има първи случай на ебола. Успяхме да задвижим системата и дори да имаше ебола, щяхме да изолираме болния и да се справим, подчерта Москов. Поех отговорността и затова нарекох случилото се свръхреакция, защото поставихме на първо място сигурността на хората. За нервите – мисля, че направихме нужното, за да информираме обществото какво се случва, добави здравният министър.
Сигурно ще ви изненадам, като ви кажа, че еболата е тип хемарогична тереска. През годините в България е имало случаи на хемарогични трески и в инфекциозни клиники са лекувани такива случаи. Така че ако не говорим за крайно тежки случаи, готовност има и извън ВМА, обясни Москов.
С въвеждането на електронната здравна карта, което ще е факт в края на следващата година, всеки здравноосигурен ще си носи правата. Когато сте здравноосигурен, ще имате правото на определен брой талони (бел. ред. – за преглед при специалисти), на които и без това сега имате право, но някой ви дава. Лимитът от талони ще е различен за различните пациенти и съобразен със здравните характеристики – за млад и принципно здрав пациент е едно, за по-възрастен и с хронични заболявания – друго, каза Москов.
Москов заяви и, че таксата от 1 лев за пенсионерите за личен лекар няма да бъде променяна, защото е вид социална политика и ще се търсят други начини.