Американският фармацевтичен гигант Moderna подаде съдебни искове срещу конкурентите ѝ при разработването на иРНК ваксини срещу COVID-19 Pfizer и BioNTech. Исковете са "за нарушаване на патенти, които са от основно значение за технологичната ѝ платформа за иРНК", съобщи компанията в петък, цитирана от CNN.
Още: Д-р Диана Моландър: Как да не качим килограми по празниците без диети
Още: Медицинският хеликоптер транспортира жена в тежко състояние от Благоевград до София
"Moderna смята, че ваксината срещу COVID-19 на Pfizer (САЩ) и BioNTech (Германия) - Comirnaty, нарушава патенти, подадени от Moderna между 2010 и 2016 г., които обхващат основополагащата иРНК технология на Moderna. Тази новаторска технология е от решаващо значение за разработването на собствената иРНК ваксина срещу COVID-19 на Moderna - Spikevax. Pfizer и BioNTech копираха тази технология без разрешението на Moderna, за да създадат Comirnaty", се казва в съобщението.
На Pfizer не е връчен подобен документ и "не може да коментира в момента", заяви говорител на компанията пред CNN.
От Moderna добавят, че нямат за цел да премахнат ваксината на Pfizer от пазара или да предотвратят бъдещи продажби на препарата, разработен съвместно с BioNTech. Също така не търсят обезщетение за продажбата на тази ваксина при определени обстоятелства.
Още: Близо 3 500 души са потърсили помощ в "Пирогов" по празниците
Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700
Тези обстоятелства включват продажбата на ваксините в 92 държави от групата на страните с ниски и средни доходи, както и в случаите, когато "правителството на САЩ ще носи отговорност за евентуални щети", и за дейности преди 8 март 2022 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
"В съответствие с ангажимента си за справедлив глобален достъп, през октомври 2020 г. Moderna се ангажира да не прилага своите патенти, свързани с COVID-19, докато пандемията продължава. През март 2022 г., когато колективната борба срещу COVID-19 навлезе в нова фаза и доставките на ваксини вече не бяха пречка за достъпа в много части на света, Moderna актуализира своето обещание. Тя ясно заяви, че макар никога да няма да приложи патентите си за която и да е ваксина COVID-19, използвана в 92-те държави с ниски и средни доходи в ангажимента на програмата COVAX, Moderna очаква компании като Pfizer и BioNTech да зачитат нейните права на интелектуална собственост и ще обмисли търговски обоснован лиценз, ако те поискат такъв за други пазари. Pfizer и BioNTech не са направили това", се казва в изявлението.
Moderna също така очертава конкретни случаи, в които компанията твърди, че Pfizer е нарушила нейните патенти. Според ищците - конкурентите им са направили "ваксина, която има същата химическа модификация на иРНК като ваксината Spikevax". "Учените на Moderna започнаха да разработват тази химическа модификация, която избягва провокирането на нежелан имунен отговор при въвеждането на иРНК в организма, през 2010 г. и бяха първите, които я валидираха в изпитвания върху хора през 2015 г.".
Moderna също така твърди, че Pfizer и BioNTech са копирали подхода ѝ за кодиране на шиповия протеин с пълна дължина в липидна наночастица за коронавирус. "Учените от Moderna разработиха този подход, когато създадоха ваксина за коронавируса, който причинява Близкоизточния респираторен синдром (MERS), години преди COVID-19 да се появи за първи път", пише в исковете.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Moderna и Pfizer са в основата на стратегията за ваксинация в САЩ, като по-голямата част от прилаганите дози са на Pfizer. Към петък сутринта в страната, в която се намират централите на двете компании, са приложени 360,1 милиона дози на Pfizer и 229,2 млн. дози ваксина Moderna.