Противоконституционно е болниците да следят ежечасно дали са изчерпили болничните лимити (т.е. за болнично лечение, за медицинска помощ) в договорите си с НЗОК преди да изтече договорният срок за съответния лимит и лечебните заведения да отказат медицинска помощ по съответната пътека на здравноосигурени лица. Такова е становището на Върховния административен съд (ВАС) по жалби на Национално сдружение на частните болници срещу няколко разпоредби от Договор № РД-НС-01-4-13 от 29 април 2022 г. за изменение и допълнение на Националния рамков договор за медицинските дейности между НЗОК и Българския лекарски съюз за периода 2020 - 2022 г. По делото са присъединени за съвместно разглеждане и жалби на Многопрофилна болница за активно лечение ''Сърце и Мозък”, на Сдружение на общинските болници в България и на Сдружение "Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение".
Още: Д-р Диана Моландър: Как да не качим килограми по празниците без диети
Още: Медицинският хеликоптер транспортира жена в тежко състояние от Благоевград до София
Д-р Иван Маджаров: Отпадане на лимитите е завръщане към нормалността
Върховните съдии казват: Освен, че са поставени в незавидното и застрашаващо живота им положение да са изправени пред необходимостта да търсят лечебно заведение в условията на нужда, без да могат да ползват достъпното такова, такива здравноосигурени пациенти са дискриминирани минимум по два начина:
- първо, защото са се "разболели"след изчерпване на лимита за съответното болнично лечение;
- второ, защото са се разболели на "неподходящо място", в случаите, когато в населеното място няма друго лечебно заведение, което да разполага с достатъчно предварително одобрен от НЗОК обем от медицински услуги;
Заради това ВАС счита, че има нарушение на чл. 6, ал. 2 от Конституцията и то от законов текст – чл. 55а, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване. Отделно, държавните пари за болнични лечения се разпределят не по закон или наредба, а с договор между НЗОК и болниците, което също е противоконституционно според съда. Съответно, според ВАС Конституционният съд трябва да се произнесе – делото отива там.
Още: Близо 3 500 души са потърсили помощ в "Пирогов" по празниците
Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700
Още: Здравният министър: Цените на клиничните пътеки се увеличават с 8%