Общопрактикуващите лекари имат нужда от официални протоколи и препоръки как да лекуват пациентите с коронавирус в доболничната помощ. Това обясни пред БНР д-р Ира Маркова, общопрактикуващ лекар и педиатър с 40-годишен стаж.
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
„Трябва да ни се помогне с тези протоколи, които да се напишат – не във Фейсбук, говоря за конкретните места, които ние ще отворим и специалистите ще обобщят дотук какво се знае за вируса: какво да не правим и какво да правим – това е помощта, която искаме“, посочи тя.
„Очакваме електронен фиш за кръвна картина, за рентген. Очаквам да се признае валидността на антигенните тестове и да не се изисква потвърждение с PCR, когато имаш симптоми и положителен тест. Очакваме обобщаващи протоколи на база на знанието дотук за 10 месеца за вируса“, обобщи д-р Маркова.
В позицията си тя акцентира върху „липсата на елементарен протокол или поне насоки за доболничната помощ“, когато общопрактикуващ лекар е взел решение да наблюдава един пациент у дома и на този пациент е предписано домашно лечение, било след триаж в болница или съответен триажен център.
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
„И разни други, дребни уж на вид неща – например какви противотемпературни са противопоказни. Чухме много неща за ибупрофен, за парацетамол. Пак няма един протокол, който да ни каже – поне това не давайте или не правете.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Ира Маркова пита „защо не въведат новите антигенни тестове, които са надеждни, евтини, много по-добри от тези с капка кръв, тъй като антигенният тест се взима от гърлото, и покриват около 85-90% с PCR положителните тестове“. Това според нея би спестило нерви, ресурс и време. „Ако един човек е симптомен и позитивен с антигенен тест, кому е нужен PCR тест?“
„Когато имаш една вирусна инфекция, е важно да следиш усложненията, а това се прави с пълна кръвна картина и с един коридор, или както искате го наречете, в който човекът може да отиде и да си направи, за да ме ориентира. Не мога аз да гледам как диша той по Вайбъра, и да кажа – има усложнения, няма“, категорична е д-р Маркова, според която няма организация човек да може да си направи съответните изследвания.
„Десет души съм слушала без никакви данни за пневмония. Когато отиде на снимка, има. Какъв е този вопъл да се преслушват хората всеки ден, когато вирусните пневмонии, една голяма част от тях не се чуват. Трябва ни рентген за тези, които подозираме.“
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Ира Маркова призова хората да не се самолекуват, защото антибиотиците не са „лукчета“ и „ще започнат да циркулират такива резистентни бактерии между нас след една година, когато една проста ангина няма да можем да повлияваме“.
В момента тя има около 50-60 случая на пациенти с коронавирус. „И още сложете три пъти по толкова с по-леки протичания и необявени.“ Комуникацията върви основно по телефон. „Ние правим безплатна психотерапия“, допълни общопрактикуващият лекар.