Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекарският съюз дава доц. Мангъров на етичната комисия, говорел публично лъжи

20 януари 2022, 11:57 часа • 6192 прочитания

Българският лекарски съюз (БЛС) сезира Столичната комисия по професионална етика заради неверни твърдения на доц. Атанас Мангъров. Те заявяват, че изказванията на доц. Мангъров в ефира на Нова телевизия на 16 януари са "откровени лъжи".

"В национален ефир доц. Мангъров заяви: "..... тези 564 души, които са починали, са починали, защото са ваксинирани". Разликата между "починали ваксинирани" и "починали, ЗАЩОТО са ваксинирани" може да е само една дума, но тя прави казаното от доц. Мангъров откровена лъжа. Лъжа, която си "играе" със страховете и притесненията на хората", се казва в позицията на Лекарския съюз. 

Оттам са категорични, че единствената достоверна информация по въпроса е тази на здравното министерство и лекарствената агенция. Според официалните данни няма случай на доказана причинно-следствена връзка между ваксина срещу COVID 19 и смъртен изход.

"9 са случаите от началото на ваксинационната кампания, в които е подозирана връзка между поставяне на ваксина срещу COVID-19 и смъртен изход, като в нито един от тях връзка не е доказана", казват от БЛС. 

"В същото предаване доц. Мангъров цитира данни от епикриза на 26 г. мъж от Плевен, за който твърди, че две седмици след ваксинация е бил в интензивното на болницата в Плевен с ДИК синдром и заяви, че има връзка между ваксинацията и последвалото настаняване в болница на младия мъж, добавяйки: "Тези случаи не се съобщават". Твърдение, което отново не корелира с истината, изкривява информацията и е откровена конспирация. С изказванията си, подкрепени от псевдонаучни аргументи, доц. Мангъров погазва етичните принципи на лекарската професия", смятат от БЛС.

"Публичното говорене на лъжи, изречени от медицинско лице, уронва престижа на цялото съсловие, обърква хората, всява страх и насажда агресия сред обществото. През последните дни, като резултат от подобно говорене, станахме свидетели на два случая на нападнати медици в Русенско. УС на Български лекарски съюз очаква Етичната комисия към Столична лекарска колегия да се произнесе в най-кратки срокове по казуса. Този наш сигнал добавяме към процедурата, която тече в момента. Разпространението на фалшиви твърдения не трябва да остава без последици, а когато те са изречени от лекар е резонно да се замислим дали той е достоен да носи тази титла", заявяват от съсловната организация.

Още преди коледните празници, от агенцията по лекарствата съобщиха за Actualno.com, че към 14 декември 2021 г. общият брой на получените в ИАЛ съобщения за нежелани лекарствени реакции е бил 3802. Сред тях едва 13% или 493, отговарят на критериите за сериозност.

Припомняме, че в началото на декември миналата година стана ясно, че срещу инфекциониста доц. Мънгъров е започнала проверка. Поводът е сигнал от д-р Петър Петров. Според д-р Петров, в интервю от 2 ноември 2021 година, пред Радио "Фокус", доцент Мангъров е напарил три изказвания, които нарушават чл. 3, чл. 13 и чл. 60 от Кодекса за професионална етика на лекарите в България. (ТУК МОЖЕТЕ ДА СИ ПРИПОМНИТЕ ТВЪРДЕНИЯТА НА ИНФЕКЦИОНИСТА).

Ако етичната комисия открие нарушение в изказванията на доц Мангъров, той може да бъде наказан с порицание, глоба в размер на 1 до 5 минимални заплати или заличаване от регистъра на лекарската колегия в срок от 3 месеца до 1 година (чл. 38).

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес