Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Лекари в помощ на пациентите": Приложението на урофлоуметрията (ВИДЕО)

20 януари 2024, 08:10 часа • 6988 прочитания

В днешната рубрика на Actualno.comЛекари в помощ на пациентите“ с д-р Галя Музикаджиева ще поговорим за един не много познат метод за прецизна диагностика на трудното уриниране – урофлоуметрията.

Още: Още три области в грипна епидемия

Още: Грипна епидемия в три области

Какво е урофлоуметрия?

Урофлоуметрията е неинвазивно уродинамично апаратно изследване, даващо информация за скоростта и вида на уринния поток, както и за количеството отделена урина и времето за което се осъществява микцията. Съчетана с постмикционно ехографско измерване на остатъчната урина дава важна и необходима информация за правилна диагноза и диференциална диагноза на съответното заболяване. Той е особено удобен за контролиране на терапевтичните резултати или за наблюдение на по-нататъшното развитие на заболяването.

ОЩЕ: "Лекари в помощ на пациентите": Неволно изпускане на урината

Урофлоуметрията е метод, приложен за първи път от Rehfisch през 1897г.

Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства

Още: Край на кризата в детско отделение в Перник

Обемната скорост на потока е обективен метод за диагностика на нарушенията в микцията , позволяващ да бъдат бъдат определени анатомо-физиологичното състояние на пикочния мехур и уретрата.

Кога се прави това изследване?

Основните индикации за извършване на изследването е наличие на т. нар. симптоми на долните пикочни пътища (СДПП). В този синдромо-комплекс са включени разнообразни състояния и заболявания с припокриваща се клинична картина. Условно те са разделени в три групи:

Симптоми, свързани със съхранение на урина

  • Болка при напълване на пикочния мехур с урина
  • Никтурия – позив за уриниране, причиняващ събуждане от сън; за патологична се счита при наличие на повече от два позива за денонощие
  • Полиурия – често уриниране през деня
  • Императивни позиви за уриниране – наличие на внезапен и неудържим позив, налагащ незабавно уриниране
  • Инконтиненция – представлява нежелано изпускане на урина, като съществуват няколко форми – импертивна, стрес-инконтиненция, от преливане, и смесена

Симптоми, свързани с изпразване на урина

  • Субективно оплакване от намаляване на уринната струя
  • Прекъсване на струята и раздвояване/разпръскване
  • Напъване при започване на акта на уриниране и по време на самия
  • Изчакване и трудно започване на уринирането

Симптоми, появяващи се непосредствено след уринирането

  • Чувство за недоизпразване на пикочния мехур
  • Изтичане на урина на капки след прекратяване на микцията

ОЩЕ: "Лекари в помощ на пациентите": Неволно изпускане на урината (втора част)

Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот

Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?

Това е ценен диагностичен метод, който трябва да се прилага в началото на диагностичното изследавне. Въпреки, че изпразването на пикочния мехур се влиае от различни фактори, чрез него могат да се направят изводи, дали е нормално или нарушено уринирането, както и да се направи анализ на хидродинамичните процеси настъпващи при уринирането.

Измерването на уринопотока е подходящо главно за скринингово изследване на функционални или обструктивни нарушения в изпразването, както и за текущ контрол на прогресиращи заболявания.

Изразителността на измерването значително се разширява, когато се съпоставя с мехурното налягане, резидуалната урина, възрастта и пола на пациента.

Този метод е абсолютно без риск за болния и не изисква каквато и да е подготовка и натоварване.

Препоръчително е провеждането на повече от едно такова изследване, особено при неясни състояния, като това повишава чувствителността и специфичността на теста. Най-честата патология при жени е свръхактивния пикочен мехур и инконтиненцията. На второ място се нарежда детрузорния хипоконтрактилитет и на трето субвезикалната обструкция като причина за провеждане на урофлоуметрия.

Изследването е подходящо за провеждане преди планова тазова хирургия с голям обем при която е повишен риска от увреда на пикочен мехур, уретра, уретрален сфинктер или тазови нерви. По този начин се добива информация за изходното състояние на микцията и служи като отправна точка при евентуална увреда за по-точна преценка дали се касае за ятрогения.

Провеждането на всяко урофлоуметрично изследване е свързано с получаването на информация под формата на графика и определени специфични параметри на базата на които се прави клинично заключение за типа нарушение на уринирането. Това дава възможност да се постави диагноза или да се ограничи кръга от вероятни диференциални диагнози, което улеснява лекаря при предприемане на последващи лечебни стъпки.

ОЩЕ: "Лекари в помощ на пациентите": Цистит! Как да постъпя? (ВИДЕО)

Урофлоуметричното изследване благодарение на своите положителни качества позволява да бъдат решени много практически въпроси:

  • документално потвърждаване на изразени клинични симптоми на нарушена микция при налична декомпенсация на уринирането и нуждата от оперативно лечение
  • откриване на тежки нарушения в микцията при болни с безсимптомно протичане на заболяването, особено докато не е настъпила декомпенсация на детрузора и хронична недостатъчност и тяхното своевременно лечение
  • извършване на динамични наблюдения в процеса на лечението

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес