Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Лекари в помощ на пациентите": Метаболитен синдром и бременност

03 февруари 2024, 08:10 часа • 4941 прочитания

Нарастващата честота на младите хора с метаболитен синдром в последните години се превръща в глобален проблем. Все повече жени в детеродна възраст са с наднормено тегло и/или развит метаболитен синдром. В днешата рубрика на Actualno.com - "Лекари в помощ на пациентите", с д-р Венислава Владимирова-Стайкова днес ще поговорим за затлъстяването и бременността.

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Още: Още три области в грипна епидемия

Според научни данни около 55% от децата със затлъстяване остават с наднормено тегло и като подрастващи, а около 80% от подрастващите със затлъстяване останат такива и като възрастни. Нещо повече - около 70% ще имат затлъстяване във възрастта около 30 години, т.е. във времето в което най-често стават родители.

ОЩЕ: "Лекари в помощ на пациентите": Метаболитен синдром (ВИДЕО)

Рисковите фактори за метаболитния синдром при бременност могат да включват:

  • възраст на майката
  • наличие на придружаващо заболяване – артериална хипертония, захарен диабет, автоимунно, неврологично или друго заболяване
  • поредност на бременността
  • многоплодна бременност
  • фамилна анамнеза за ЗД, АХ, затлъстяване и други
  • предходна бременност с изявен гестационен захарен диабет или прееклампсия
  • наднормено тегло или затлъстяване на майката преди бременността
  • генетично заболяване
  • инфекции
  • тютюнопушене
  • употреба на алкохол
  • употреба на лекарствени вещества и др.

Още: Грипна епидемия в три области

Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства

Какви са рисковете за пациентките с метаболитен синдром?

ОЩЕ: "Лекари в помощ на пациентите": Кои специалисти трябва да посетим при бременност

Наблюдават се множество рискове както за родилката, така и за плода.

  1. Повишен риск от прееклампсия – състояние, възникващо по време на бременността. Представлява високо рисково заболяване, характеризиращо се с повишени стойности на кръвното налягане, отоци,загуба на белтък и намаленото им количество в кръвта. Тези симптоми се изявяват след 20-та гестационна седмица на бременността при пациентки с нормално артериално налягане до този момент. Цитираните в литературата източници съобщават до три пъти по-голяма честота на прееклампсията при тези пациентки.
  2. Повишен риск от гестационен диабет или по-точно диабет,развиващ се по време на бременността. Повечето от тези пациентки са с повишени стойност на кръвната захар още в началото на бременността.
  3. Повишен риск от предтерминно раждане.
  4. Повишена честота на оперативни раждания –чрез цезарово сечение или подпомагащи методи за вагинално раждане. В голяма част от случаите цезаровото сечение се налага поради медицински причини ,свързани със влошено състояние на майката и плода. Наблюдава се до 50% по-висок честота.
  5. Установени са неблагоприятни последствия за плода. По-голяма част от бебетата на пациентките с метаболитен синдром са с по-повишен релативен риск за раменна дистокия. Има риск и от раждане на деца, по-големи за гестационната възраст, както и от хипогликемия.
  6. Възникват притеснения за възможността в бъдещето да последва развитие на захарен диабет, дислипидемия, прееклампсия и други. 

Всичко изброено насочва вниманието към проследяването на метаболитния синдром при бременност и изучаването на рисковите му фактори в този така деликатен период.

Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова

Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот

Поведение по време на бременност

Превенцията и лечението на метаболитния синдром при възрастни само по себе си e от съществено значение за предотвратяване на усложнения след това. Още по-сложна и предизвикателна задача е превенцията и лечението му при бременни жени. Трудността произлиза от ограничените възможности в приложението на медикаментозния контрол. Най-общо лечението включва контрол на телесното тегло и телесна редукция, повишаване на физическата активност, лечение на артериалната хипертония, дислипидемията и въглехидратните отклонения.

ОЩЕ: "Лекари в помощ на пациентите": Подготовка за бременност

Диетичен режим

Редукцията на тегло повлиява много благоприятно всичките компоненти на метаболитен синдром. Дисбаланс между приетите хранителни вещества и изразходваната енергия е от ключово значение за затлъстяването като част от метаболитния синдром.

Другата седмица ще поговорим за това както трябва да включва лечението на метаболитния синдром и какви стъпки и диети трябва да предприемем.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес