Инвалидизацията и усложненията с фатален край в рамките на шест месеца след прекараната COVID-инфекция, и то особено при пациенти с придружаващи сърдечно-съдови и метаболитни заболявания, ще бъде изключително висок, а смъртността ще бъде в пъти по-голяма в сравнение с броя на починалите в острата фаза на инфекцията. За това предупреди управителят на Спортния диспансер в Пловдив доктор Влатко Глигоров във Facebook. Той заяви, че с тревога следи съобщенията на колеги от Западна Европа и САЩ и цитира д-р Ерик Топол, кардиолог и директор на института Скрипс в Калифорния, САЩ: "В началото мислехме, че това е само респираторен вирус. Но се оказва, че той атакува и панкреаса. И сърцето. И черния дроб, мозъка, бъбреците и други органи. В началото не разбирахме това.“
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Според доктор Садия Хан - кардиолог в центъра "Нортуестърн Медисин" в Чикаго, Илинойс - широтата и многообразието в проявите на COVID-19 са уникални. И добавя, че можедасанужнипоседемднирехабилитациязавсекиден, прекаран в болницата, задабъдатвъзстановенисилите на преболедувалия. Колкотопо-възрастен е пациентът, толковапо-трудно е и е възможноникогаданесевърненанивото, накоето е бил, смята Хан. Затова доктор Глигоров предлага у нас много бързо да се предприемат мерки, да се подготвят и обезпечат средства, механизми и клинични пътеки за амбулаторна и болнична рехабилитация на пациенти, прекарали COVID инфекция. Според българския лекар в момента основен приоритет е спасяването на пациенти с остра форма на коронавирусната инфекция, но за да предотвратим последваща вълна от случаи с инвалидизация и летален край е необходимо да осигурим условия за последваща рехабилитация на пациентите, прекарали коронавирус.
„Опасявам се, че липсата на адекватни мерки в тази посока, в съчетание със сложната епидемиологичната ситуация и организационния хаос в здравеопазването, ще предизвика справедлив гняв и недоволство сред обществото. Ето защо смятам, че от стратегическа гледна точка най-добре би било, ако колегите от МЗ, НЗОК и другите компетентните органи, чуят моя призив и предприемат адекватни мерки в посока спешна организация за обезпечаване на амбулаторна и болнична рехабилитация на пациенти, изписани след прекарана COVID инфекция с цел предотвратяване на късните усложнения и възстановяване на работоспособността в максимално кратък период от време", категоричен е доктор Влатко Глигоров.