Близо 50 хиляди българи получават лекарства срещу епилепсия с пари от Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК). Между 60% и 70% от пациентите, които са преминали оперативно лечение, вече нямат пристъпи, но проблемът е в навременното поставяне на диагнозата. Това заяви пред БНР доц. Петя Димова от столичната болница "Свети Иван Рилски".
"Все по-често идват пациенти, които имат епилепсия с 20-годишна давност и никога не са провеждали резонанс", заяви тя и обясни: "И един от последните пациенти, които сме оперирали е пациент около 50, който има епилепсия от 37 години и няма проведен резонанс, въпреки че в България това съществува от 1995 година. Пациентът беше опериран и вече няма пристъпи".
"Много по-малко средства ще отидат и от Здравна каса и от българските пари в здравеопазването, ако тези хора нямат пристъпи. Ще се намалят лекарствата, ще се намали престоят в болница", смята доц. Димова.
"Много от тях почват да учат, почват да работят и виждат, че са други хора и семействата им живеят пълноценно. А, когато това се случи в детска възраст, те нямат изоставане, не са лишени от посещаване в детски заведения, както е сега. Нашите старания са да ги потиснем тези пристъпи, а защо не и да ги излекуваме, когато може", каза Петя Димова.