„Ваксината срещу COVID-19 ще бъде безплатна, безвредна и доброволна за българските граждани“. Това заяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по време на изслушване в здравната комисия на народното събрание.Той добави, че тези ваксини няма да бъдат включвани в имунизационния календар на страната.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Проф. Ангелов уточни още, че България проявява интерес към три ваксини, които се разработват по света срещу COVID-19.
От отговорите му на въпросите на депутатите от здравната комисия стана ясно още, че от средата на месеца НЗОК започва да разпраща противогрипните ваксини към общопрактикуващите лекари. Те се поставят безплатно на хора на и над 65-годишна възраст по линия на Национална програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип 2019-2022 г., която цели да се намали заболяемостта, усложненията и смъртността от сезонен грип чрез повишаване на имунизационния обхват при възрастните.
„С 60 000 повече са ваксините в сравнение с миналата година“, подчерта министърът.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Общият брой на противогрипните ваксини за този зимен сезон е 340 000, от които 180 000 отиват за изпълнение на програмата. В аптечната мрежа хора, които не попадат в рисканвата група, ще могат да избират от два вида ваксини.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
„Не е истина, че ще се затварят училища и пътища, като част от противоепидемичните мерки. Тези мнения имат единствената цел да използват страховете на българските граждани. Всеки един човек в състояние на стрес понижават имунната си система. Такива информации излагат на риск българските граждани“, подчерта министърът.
Проектът за развитие на Спешната помощ е ключов. Той е нужен, за да се обнови инфраструктурата на центровете за спешна помощ и спешните отделения в болниците. Той е на стойност 168 милиона лева. По него са доставени почти всички линейки, без високо проходимите. Сумата бе недостатъчна затова бе планирана и подкрепена и от Министерски съвет, каза още проф. Ангелов.
Втората част от проекта е свързана със строително-монтажните работи. Към момента са обявени всички обществени поръчки за спешните отделения в страната. В средата на октомври ще започнат ремонтите в северозападен район, обясни министърът.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
"Има възможност за удължаване на проекта и така няма да има опасност да се загубят евросредства", категоричен бе министърът на здравеопазването.