"Липсата на компетентна комуникация за въвеждането на дадена политика води до пълния ѝ провал, защото позволява малобройна, но много шумна група да похити обществения дебат и оставя 75-те процента колебаещи се къде е истината в ръцете на похитителите". Това пише в своя личен профил във Фейсбук Надежда Цекулова, дългогодишен журналист в програма "Хоризонт" на БНР с ресори здравеопазване, социална политика и човешките права, коментирайки буквално тоталния отказ от ваксинация срещу коронавируса.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Цекулова засяга прямо въпроса и защо се стигна до този огромен провал:
1. Липса на таргетна комуникация - качването на произволни клипчета и постове във Фейсбук не е комуникационна кампания. Кампанията изисква да си изясниш кои са различните групи, на които говориш, и как да говориш на всяка от тях така, че да те разбере. Не може да говориш по един и същ начин на баби и внуци, на учители и автобусни шофьори, и да очакваш резултат.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
2. Липса на категорична политическа воля - по нищо не разбрахме, вече седем месеца, че правителството (не МЗ и МОН, а целият политически апарат) е твърдо убедено във важността на ваксинационния процес, и също тъй твърдо решено да се бори с фалшивите новини и пропагандата. Това изисква не снимки с навити ръкави, а политически действия, които демонстрират каква е политиката на държавата, съпроводени с адекватна комуникация (виж т. 1.)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
3. Липса на ангажиране на максимален брой медии и обществени фигури с определени приоритети. Когато си изправен пред риск от национална катастрофа, събираш ръководствата на всички влиятелни медии, обясняваш им цената, която всички ще платим (с животите си), ако не се постигне нужното ниво на адекватно информиране, даваш им широк набор от възможности за достъп до достоверна информация - национални експерти, преведени материали на международни организации, съдействаш за срещи с чужди експерти и през цялото време проявяваш УВАЖЕНИЕ както към журналистите, така и към аудиторията. Ако трябва да платиш съдържание - плащаш съдържание и не се репчиш, че няма да плащаш, за да рекламираш фармацевтични компании (via К. Ангелов).
Припомняме, че в края на декември 2020 година и началото на януари 2021 година, в качеството си на здравен министър проф. Костадин Ангелов организира 2 срещи на главни редактори на медии. Покана получи и Actualno.com - като позиция на медията на срещата беше изразена именно необходимостта от таргетирана кампания, с формиране на целеви групи и използване на информационни канали, които те потребяват най-често за изпращане на адекватни послания от авторитети, на които се доверяват най-много. Нищо такова не беше направено нито при третото правителство на Бойко Борисов, нито при второто служебно правителство на Румен Радев!
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
"Ангажираш лидерите на мнение в ключови сфери като здравеопазването и образованието да те подкрепят или поне да не те саботират. Ако не са убедени в правотата ти дебатираш с тях, обясняваш, даваш източници толкова, колкото е нужно.
Не позволяваш на троловете да превземат собствената ти комуникация.
Новите екипи на МЗ и МОН се опитват да наваксат пропуснатото, но си личи, че това просто не е основен приоритет. А когато опре ножът до кокала и всички отново заговорим за COVID, вече ще е твърде късно за много хора", добавя Цекулова.