Един от петима души, преболедували коронавирус, развива някаква форма на постковид синдром. У нас статистиката е неблагоприятна, смятат експерти. Фактор може да са малкото ваксинирани, което ни постави и на първо място в света по смъртност от заразата.
Още: Бургас с детска болница до края на годината, но национална няма
Още: Тежкият път да одобрят дете за лечение в чужбина и колко помага държавата
Всички в семейството на Лилия се заразяват с COVID-19 през 2021 г. Най-тежко боледува малкият ѝ син. „Шест месеца след това той започна да проявява различни тикове по тялото. След това започнаха и вокалните тикове. След консултациите с множество специалисти се оказа, че диагнозата му е синдром на Турет. А най-вероятната причина според тях е преболедуването на COVID-19“, обяснява Лилия Стоянова пред bTV.
Още: Глобиха мъж за хиляди левове: Продавал фалшиви сертификати по време на пандемията
Баща ѝ пък развива диабет. „Имаше много хора, които не вярваха в заболяването, нито в неговата тежест. Не предпазваха себе си, нито околните“, категорична е Лилия Стоянова.
Още: Това ще влоши качеството на услугата: Болниците недоволни от намалената таксата за престой
Още: Съмнения за зараза в Банско: Проверяват водата
Пловдивският медицински университет и Националният центъра по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) все още проучват постковид синдрома. Симптомите му са умора, „мозъчна мъгла“, температура, затруднено дишане, обриви, болки в ставите и други.
Още: Евростат: България е с най-висока смъртност от COVID-19 в ЕС
Още: Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу
„Това е една от печалните констатации на недобре завършилата ваксинационна кампания. Всяка имунна реакция е вид възпаление. И когато това възпаление не се овладее, то се превръща в патология. Смятаме, че именно това е причината“, твърди проф. Мария Николова, имунолог в НЦЗПБ. А личният лекар д-р Спасов казва, че пациенти с постковид синдром идват в кабинета му с оплаквания и в момента – най-често с умора или главоболие.
„COVID-19 се оказа проклет вирус. Имаше пациенти с тромбози, имаше с новооткрита хипертония, имаше със заболявания на щитовидната жлеза, както и новооткрити диабетици. Работа ще имаме в следващите 10 години“, категоричен е д-р Мирослав Спасов. Лекарят казва още, че продължителността на оплакванията при всеки човек е различна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Д-р Татяна Мороховец: Как да противодействаме на стомашните киселини?
Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите