Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой трябва да се изследва и за какво по време на пандемия?

05 април 2020, 10:00 часа • 9851 прочитания

Кой трябва да се изследва за коронавирус? На този въпрос даде отговор днес професор д-р Тодор Кантарджиев, началник на Нациолналният център по заразни и паразинтни болести у нас.

Той посочи кои са трите основни групи, които трябва да бъдат подложени на PCR тестване за коронавирус:

Първо, всички болесни прояви на медицинския персонал. Това е най-важното. Независимо дали това са общопактикуващи лекари, медицинските им сестри или в болница.

Второ, всички първи прояви на заболяване в работещи колективи, свързани със стопанска, икономическа или административна дейност.

Трето, всички болни с прояви на пневмония, особено тези, които са двойна пневмония, обясни Кантарджиев.

За последните 24 часа: 25 нови случая, 4 починали и 3 излекувани

Колко са лабораториите в страната и какъв е капацитетът им?

В София:

Утре се открива лаборатория в Пирогов. С PCR тестове ще работят молекулярни биолози от Института по молекулярна биология към БАН, които ще подпомагат разширяване на дейността на микробиологичната лаборатория в Пирогов.

Лаборатория започва да работи в Белодробна болница в "Св. Анна". На нейна територия с генетични методи.

Александровска болница също обособява своя лаборатория.

Столичното РЗИ също минават обученние, започват работа за генетична диагностика на новия коронавирус. Там е третата бъдеща лаборатория в София, уточни Кантарджиев.

Освен това на територията на София има още 3 частни лаборатории, които работят с генетични методи за доказване на новия коронавирус.

За страната:

В Пловдив: Тази седмица лабораторията там страртира работа, обяви проф. Кантарджиев.

В Плевен: В едно от лечебните заведения започва работа лаборатория, служителите й вече са преминали успешно обучение във ВМА, допълни експертът.

В Бургас лабораторията работи отдавна. Тя работи доста добре отдавна по два метода: PCR метода и освен това с генетично доказване за наличие на вируса в проби от нос, бърз тест, обясни още той.

Тези лаборатории трябва да отговарят на стандартите по микробиология или вирусология, а именно: спазване на условията за безопасност на работата; потвръждаване на всички съмнителни случаи в Националната референтна лаборатория на Цетъра по заразни и вирусни заболявания; докладване на положителните случаи по Наредба 21 и по допълнителната заповед на министъра - на РЗИ.

СЗО препоръчва три неща, и ние ги следваме, каза още професора: Първо - да се увеличава капацитетът и броят на лабораториите в страните; Второ - да се разчита на по-широко използване на PCR диагностиката; Трето  - тези три групи да се обхващат най-щателно: първи прояви при лекари, първи прояви в затворени колективи и пациенти с пневмония, особено двустранна.

Дневният капацитет за изследване ще се увеличи до 2500 - 3 000 проби, подчерта Кантарджиев.

"Имайте предвид, че очакваме увеличение на случаите: увеличение първо на болните, които ще трябва да бъдат изследвани - хората с пневмонии. И най-важното е в болниците да не допуснем - първите случаи на прояви на заболяване в сестри, санитари, лекари - гърло, запушен нос, повишена температура - веднага изследване, за да се вземат мерки.", подчерта експертът.

"Знаете в нашата страна и гражданите, и медициснкия персонал, има едно неглижиране на проблема: нас няма да ни застигне, нашата болница няма да влезе. Но в момента на първи случай, настава момент на силно притеснение и започваме да изследваме цялата болница. Изследват се само тези, които са били в контакт с болния. Защото всички изследвания на здрави хора, които са били току-що в контакт ще бъдат отрицателни", допълни проф. Кантарджиев.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес