От КНСБ са готови на ефективни протестни действия на национално ниво заради липса на Колективен трудов договор (КТД) в отрасъл „Здравеопазване". Това съобщиха в отворено писмо от Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ.
Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист
Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?
Писмото е изпратено днес до президента Румен Радев, до служебния премиер Димитър Главчев, до служебния министър на здравеопазването д-р Галя Кондева, до председателя на парламентарната комисия по здравеопазване д-р Александър Симидчиев и е „относно нежеланието на работодателите да сключат Колективен трудов договор" в отрасъла. В писмото си от федерацията описват хронологията на преговорите между синдикатите и работодателите, както и липсата на нов КТД.
Още: Синдикатите: Минималната заплата трябва да стане 1077 лв. догодина
„Въпреки нашите многобройни усилия в рамките на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество, представителите на работодателите показаха негативно отношение към преговорите и заявиха неколкократно липсата на желание да участват в заседанията на съвета, като стигнаха дотам, че започнаха да отсъстват постоянно в насрочените заседания", се допълва в писмото от федерацията. Според федерацията за първи път от 2000 г. насам, когато е сключен първия КТД, стават свидетели на "безпрецедентен отказ на работодателите да сключат КТД". Всички европейски и международни синдикални организации, в които федерацията членува самостоятелно или чрез КНСБ, ще бъдат уведомени за недемократичната и антисоциална политика на работодателите и пасивната роля на държавата, се посочва още в писмото.
Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена
Още: Ангел Кунчев не вижда смисъл за масова имунизация при 5 случая на менингокок
Действието на предишния КТД изтече през април тази година. Договорът се сключва през две години. Според федерацията липсата на отраслов КТД води до замразяване на доходите на работещите в някои лечебни заведения и до невъзможност за получаване на социални придобивки. Държавата също неглижира своята роля и задължения да насърчава социалния диалог и сътрудничеството между синдикалните и работодателските организации и към момента държавата е само пасивен наблюдател на случващото се, се добавя в писмото. В средата на април 2024 г. от КНСБ съобщиха, че работодателските организации в здравеопазването - Националното сдружение на общинските болници в България, Националното сдружение на частните болници, Асоциацията на университетските болници и Българската болнична асоциация, отказват да преговарят за нов КТД и не се явяват на две последователни заседание на Отрасловия съвет.
Още: От днес: Започва ваксиниране срещу менингококова инфекция
Още: Директорът на Столичната педиатрия с добри новини за детето с менингококова инфекция
За БТА председателите на работодателските организации казаха тогава, че искат анализ на данните за постигнатите заплати в болниците при последния действащ КТД и мотивирано обосновано искане за повишаване на основните заплати, които ще бъдат заложени в новия КТД. Служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева каза, че експертите на здравното министерство предлагат в новия КТД да се впише, че за определен период от време се запазват нивата на заплатите от предходния КТД. От другият синдикат, който преговаря - КТ "Подкрепа" декларираха тогава, че няма да приемат договорености, които не предвиждат ръст на заплатите, спрямо размерите, вписани в КТД от 2022 г.