До края на новата седмица могат да се възобновят масовите ваксинации, тъй като се очакват още 56 000 ваксини на Pfizer/Biontech и на Moderna. Това каза пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб за борба срещу коронавируса.
Още: Нови три области въвеждат грипна епидемия, в пика на заразата сме
Още: Адекватни ли са тестовете за замърсители в лекарствата, водещи до рак? Говори проф. Георги Чернев
Той подчерта, че и трите ваксини, които се използват у нас за имунизация срещу вируса, нямат повече нежелани ефекти от тези, които години наред се поставят на децата в нашата страна.
„Не сме ощетени значително при разпределянето на ваксините в Европейския съюз... Водят се преговори на високо политическо ниво за копиране на невъзможността на обещаното от фирми, на което им е платено. Нашето правителство е в правото си да разговаря с други производители на ваксини, регистрирани в ЕС, за да търси начин за компенсиране на това, което някой не си е изпълнил като търговски задължения“.
Проф. Кантарджиев уточни, че се чака писмено становище на европейския регулаторен орган за качеството на ваксината на „АстраЗенека“, за да се възобнови масовата имунизация у нас.
Още: Проф. Ива Христова: В пика на грипната епидемия сме, в София заболеваемостта е ниска
Още: Още три области са в грипна епидемия от днес
„Качеството и нежеланите ефекти на тази ваксина бяха малко преекспонирани... Жената в Пловдивско не е била ваксинирана с партидата, която европейски държави спряха. Тази жена се оказа с доста съпътстващи заболявания и в недобро общо състояние. Чакаме данните на патоанатомите от аутопсията. Вероятността смъртта да е причинена от ваксината е малка“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Заради грипа": Лекари поискаха връщане на "зелените коридори"
Още: Проф. Тодор Кантарджиев очаква броят на заболелите от грип да се повиши
Проф. Кантарджиев посочи, че за тази една година „имаме вече изграден потенциал, възможност да откриваме нови мутации, които определят мозаичността на болестта“:
„Доста хора разбраха, че едни не тежки мерки могат да се спазват и да се ограничи разпространението на болестта. Много работа се свърши за тази една година. Хората трябваше да разберат, че при мерки и дисциплина случаите щеше да са по-малко“.
В различни области на страната нивото на разпространение на британската генетична линия е различно. Най-осезаемо е в Кюстендил, Плевен и Благоевград. Проф. Кантарджиев припомни за по-силната заразност на този вариант на коронавируса.
Още: Лекар: Грипът може да увреди и бъбреците
Още: Грипна ваканция във Видин, Добрич обяви епидемия
Още: Йорданка Фандъкова заговори за затваряне на молове и фитнеси