Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво доведе до смъртта на 3-годишно дете след посещения в няколко болници?

19 ноември 2019, 09:00 часа • 9330 прочитания

Разликата между спешна и неотложна помощ, забраната от страна на НЗОК за разкриването на нови легла, цената на клиничните пътека, лимитите на болниците. Това са основните причини, довели до фаталния развой на ситуацията с 3-годишното дете според д-р Стойчо Кацаров, председател на УС на ЦЗПЗ. По думите му дори решаването на проблема за разликата между спешна и неотложна помощ би могло да подобри положението в здравната помощ у нас.

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Според Кацаров, министърът на здравеопазването е могъл да направи много повече, освен да назначи проверка.

Пенка Георгиева от пациентски организации "Заедно с теб" допълни, че управителите на болниците, в които е било детето дължат отговори, тъй като те са за всички родители, които биха прибегнали до техните услуги. 

Тя припомни, че по време на протестите на медиците от Педиатрията лекари са споделили, че политици и високопоставени лица се обаждали да "резервират" легла за децата си. Георгиева допълни, че трябва да се провери дали не става въпрос за запазено легло за подобен случай. 

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански

"Голяма част от лекарите се превърнаха в търговци", каза още Георгиева и посочи, че починалото дете не е получило дължимата грижа и преценката за състоянието му не е била компетентна. Тя допълни, че е песимист относно това дали ще има наказани за смъртта на детето. 

Поредният нелеп случай – от това, което чух до момента, няколко неща ми направиха няколко фрапантни неща, заяви адвокатът по медицинско право Мария Петрова пред Нова телевизия. На първо място – че не са запознати, че е имало трансфериране между няколко лечебни заведения. По закон болниците трябва да си оказват сътрудничество, каза Петрова , която е сигурна, че между болниците в България всъщност няма колаборация. Тя посочи и, че това, че детето не било регистрирано, не значело, че то не е било в Педиатрията в София. Юристът добави, че е нормално версиите да са различни, най-малко заради стреса, но коментира, че вярва на версията на родителите – че са били първоначално отпратени за домашно лечение. Проблемите са два – първо, че медицинската документация не се води коректно и както трябва, второто е кой ще е лекарят, който ще даде качествена, адекватна експертиза.

Обяснението на лекарите от Педиатрията

Д-р Елена Георгиева от столичната педиатрична болница "Проф. д-р Иван Митев"  обясни пред bTV, че детето е чакало 30 минути за прием, но през това време състоянието му е не е било тежко. Тя категорично отрече да е имало забавяне в прегледа на детето.

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати

"През този половин час установих, на базата на клиничния преглед, че става въпрос за дете, което има нужда от болнично лечение, но не и от интензивно болнично лечение", уточни д-р Елена Георгиева.

Педиатърът разказа, че е предложила на родителите детето да бъде настанено за лечение в пулмологичната клиника на Александровска болница, но те са отказали. Тя допълни, че състоянието на малкото дете е позволявало то да бъде преместено в друго лечебно заведение.

"Детето беше в увредено общо състояние. Лежеше на болничната кушетка, с белези на интоксикация, но не и с дихателна недостатъчност и сърдечна недостатъчност", посочи лекарят. Тя беше категорична, че никой не ѝ казал, че детето е ходило и в болница "Лозенец".

Тъгата не бива да се превръща в агресия, каза още тя в отговор на въпрос какво би казала на родителите на починалото дете.

Реално версията на хората от Педиатрията (болница „Проф. д-р Иван Митев“) е, че момченцето не е ходило два пъти в болницата във фаталния ден, а само веднъж и е било прието за лечение.

Управителят на Педиатрията д-р Димитър Русинов смята, че фактите по случая са по-различни от тиражираните от родителите и в медиите. Според него, детето за пръв път е регистрирано в 12:20, т.е. не сутринта – с други думи, не било вярно, че първо детето било препратено към болница „Лозенец”, а родителите е редно да обяснят какво е станало, та се говори за посещение в болница „Лозенец”.

Лекарят отрече и, че не било вярно, че малкият пациент не влязъл в болницата заради „резервирано легло”. Нека родителите кажат, ако някой ги е преглеждал в Педиатрията сутринта, какво им е казал, заяви Русинов. Той коментира пред Нова телевизия, че от 12:20 часа детето е поето и почнало лечение, а изпращането му в „Пирогов” е защото там има по-добри условия за необходимата реанимация. Д-р Русинов отрече и, че между 12:20 часа и моментът, в който отива в „Пирогов”, детето е напускало подопечното му лечебно заведение. По думите на д-р Русинов, на предния ден на момченцето е предписано лечение с антибиотик – не стана много ясно обаче кой точно го е предписал.

На въпрос относно рентгеновата снимка на малкия пациент – дали първата снимка е адекватна, дали е разчетена правилно, д-р Русинов заяви, че няма проблем със снимката.

"Има заболявания, които към момента са нелечими. Има състояние, които особено при децата се развиват толкова скоростно, че няма време лечението да подейства", заяви той и обобщи, че в случая с малкото момченце може да се говори за инфекция, развила се за 4 часа. По думите на лекаря, първоначално изглеждало, че Александър е за болнично лечение, но не за интензивно лечение.

Д-р Русинов поиска и да се видят резултатите от аутопсията, защото сега няма достатъчно данни да се говори с още конкретика.

Все още не е официално ясна причината за смъртта на Александър, като резултатите от медицинския одит трябва да бъдат готови утре, 20 ноември. От "Пирогов" до момента няма изявление от страна ръководството. Обикновено от болницата не забавят изказването на позицията си по случаи с голям обществен интерес.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес