Общественото внимание към заплахата от разпространението на COVID-19 е огромно, а страховете водят до значително увеличение на хората, които търсят онлайн информация за превенцията и лечението на заболяването. За съжаление тя не винаги стъпва на научни факти. Липсата им води до дезинформация и погрешни схващания, подхранвани от източници, които нямат нужната квалификация, за да дадат обосновано мнение. Днес бе публикувано проучване на “Тренд”, според което всеки пети българин смята, че чрез ваксината за коронавирус ще се поставят чипове в хората с цел контрол над тях, а над над 2,3 млн. българи вярват, че коронавирусът е изкуствено създадена болест. Към това можем да прибавим и още няколко мита, един от които е твърдението, че употребата на нестероидни противовъзпалителни средства като ибупрофен за облекчаване на симптомите на COVID-19 е непрепоръчителна.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
В интервю проф. д-р Румен Бенчев, УНГ специалист, сподели, че притесненията на пациентите по отношение на медикаментите за лечение на симптомите на COVID-19 произтичат от многото неизвестни и неясноти: „За първи път човечеството се сблъсква с подобна инфекция, липсва специфично лечение, липсва ваксина. Всичко се прави за първи път: опитват се различни варианти на лечение. Основно неизвестността е това, което ни кара да се притесняваме и съответно спекулациите относно лекарствата за лечение на симптомите на COVID-19 да нарастват.“
Проф. Бенчев даде пример с различните опити за лечение с множество медикаменти. Някои от медикаментите са свързани с лечението на ХИВ, СПИН, други – като хлорофин и хидроксихлорофин са за лечение на малария, ревматоиден артрит. По отношение на появилите се през март спекулации, че лекарствените вещества от групата на нестероидните противовъзпалителни като ибупрофена влошават симптомите на COVID-19, проф. Бенчев припомни, че авторитетни здравни организации от цял свят са променили първоначалните предупреждения именно благодарение на факта, че няма налични научни данни за причиняване на вреда от страна на ибупрофен при случаите на COVID-19. И независимо че има корекция на тези становища, това си остава един от митовете, обобщава проф. Бенчев.
По-рано днес детският пулмолог доц. д-р Маркова изрази в телевизионно интервю мнението си за това как вирусът влияе на децата и защо според нея има толкова голяма разлика в развитието на болестта между най-малките и възрастните: „Най-официалните органи като СЗО, FDA, ЕМА официално обявиха, че групата на нестероидните противовъзпалителни средства и лекарствените молекули, които съдържа ибупрофен, не са противопоказни, т.е. всички деца и възрастни, които ползват медикамента било поради ревматологични състояния, при жените – менструални болки или пък други ставни проблеми, остри състояния могат да продължат естествено в съответната доза да го прилагат.“
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Само преди дни стана ясно, че лекари от Великобритания провеждат медицинско изследване дали ибупрофенът може да помогне на пациенти с COVID-19. Според екипите на болница „Св. Томас“ и „Кингс Колидж“ в Лондон ибупрофенът може да облекчи дишането на пациентите и по този начин да намали използването на респиратори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Независимо от мистерията с новия коронавирус и многото неизвестни относно лечението, какви медикаменти да бъдат използвани, дали да се използват редовно, или само при необходимост, и дали да се използват изобщо, остава общовалидна препоръката на доц. Маркова хората да се обърнат към природата, спорта и физическата активност, защото това е една инфекция, с която ще сме принудени да живеем дълго време.