Министерство на здравеопазването (МЗ) предлага нов начин за достъп на хората до електронните им пациентски досиета – тези, които нямат квалифициран електронен подпис, да влизат в досието си със съдействието на личния си лекар или на служебно лице. От Българския лекарски съюз (БЛС) обаче се обявиха против предложените промени и предупредиха, че има опасност от изтичане на чувствителна информация, предава БНР.
Още: Трета жена постъпи в "Пирогов" заради ботокс
Още: Държавата нареди проверка след ботокс-инцидентите
Още: Болни или здрави - виждаме резултатите от прегледи и изследвания с мобилно приложение
Под 10% у нас имат електронен подпис
Към момента пациентското досие е достъпно през мобилно приложение, което е безплатно, но достъпът до информацията в него изисква електронен подпис. С такъв по данни на здравното министерство разполагат под 10% от хората у нас.
Още: Мобилно приложение на НЗОК дава информация за промените в здравното досие
Още: Кога се прави тест за грип? Говори инфекционист
Още: Пак след поставяне на ботокс: Приеха втора жена в „Пирогов“
Затова се предлагат промени, според които при липса на такъв подпис хората ще получават техническа възможност да влизат в досиетата си чрез съдействие от личните лекари, здравните инспекции и районни каси, както и офисите на Информационно обслужване.
През мобилния телефон
Още: Спешното здравно досие е вече факт
Още: Оперираха пет момиченца с по две матки в "Майчин дом"
Още: Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа ще е между 3 и 5 февруари
Идеята е да се направи еднократно сдвояване на пациентското досие с мобилния телефон на даден човек, след което този човек да вижда здравните си данни.
От Лекарския съюз обявиха, че при този вариант няма гаранция за сигурността на личните данни на пациента и е крайно неуместно вменяването на допълнителни задължения на личните лекари, изцяло свързани с немедицинска дейност. Срокът за обществено обсъждане на предложенията е до средата на април.
Още: От днес: Първа област отмени грипната епидемия
Още: Всяко трето експертно решение на ТЕЛК е пожизнено, проблемите в системата продължават