58-годишна жена е починала, след като няколко болници в София са отказали да я приемат. Тя е била със съмнение за мозъчен кръвоизлив. За трагедията, която се развива на 8 януари, разказаха нейни близки.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Те я откриват в безпомощно състояние и веднага търсят Спешна помощ. В продължение на 3 часа линейката обикаля болниците в столицата в търсене къде да я приемат. От 4 болници отказват да я поемат.
Най-накрая тя е хоспитализирана и оперирана. Но се оказва твърде късно. Жената издъхва на 22 януари, след като прекарва две седмици в кома.
От две от лечебните заведения - "Токуда" и "Света Ана", съобщиха, че не са имало свободни реанимационни места в момента, в който пациентката е била докарана. Те добавят, че са уведомили в ранните часове на дена Бърза помощ за това. В "Пирогов" и ВМА ще бъде направена проверка по случая.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Близките на починалата жена са категорични, че ще търсят правата си. "Това е безумие. Хора умират по линейки", каза Николай Стоядинов, който е зет на починалата жена.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Той отправи апел към министъра на здравеопазването да вземе мерки. "Не е сложен на този пост, само за да взима заплата", каза Стоядинов.
„Света е във война. От едната страна имаме пандемията, а от другата страна са лекарите, които вече са изтощени. Освен това ние сме най-бедната страна в Европа. В една такава война има и военни и цивилни жетви. Огромни усилия се полагат, за да се дадат по-малко жертви“, каза в ефира на Нова телевизия д-р Методи Янков.
"Винаги сме с поглед към Спешната помощ, но никога не стигаме до решение", добави той.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Според него би могло да се направи приложение, което да дава информация за свободните легла.
България е шампион по смърт от инсулти в Европа - близо 10% от случаите. За 2020 г. 46 000 души са били хоспитализирани, от които са починали около 5000 души. Тези данни изнесе председателят на Асоциацията за закрила на пациентите Пламен Таушанов.
"От над 40 000 души годишно се извършват само 1000 тромболизи в първите часове, които са важни за инсултите. При инфарктите лечението е по-успешно", обясни той.
Целия разказ на зета на починалата жена може да гледате тук.