Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Извънредна среща НЗОК - БЛС: Ще увеличат ли цената на пътеката, по която лекуват COVID-19

03 юли 2020, 11:49 часа • 2154 прочитания

Извънредна среща в Здравната каса. Надзорният съвет на фонда и ръководството на Лекарския съюз преговарят за отпускането на допълнителни средства за болниците, заради коронавируса, съобщава БНТ.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Те трябва да покрият два основни въпроса на този етап от овладяването на пандемията от коронавирус у нас.

Очаква се на това заседание да стане ясен отговорът на спорния въпрос - дали болниците ще изискват тестове за коронавирус от пациентите, които приемат и кой ще ги плаща. Според МЗ и здравният министър това не е приемливо, от БЛС обаче настояват за такива. Освен това според лекарите, държавата трябва да поеме разходите в този случай.

Д-р Маджаров: Трябва да има скрининг при постъпване на пациентите в болница

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

 

Вторият казус са парите за лечение на пациенти с COVID-19. Увеличаване на цената на клиничната пътека, по която основно се лекуват болните от COVID-19 у нас най-вероятно ще бъде постигнато. В момента тя е 640 лева и според медиците е крайно недостатъчна.

Пръв за това заговори член на НОЩ - директорът на Александровска болница проф. Ангелов, който обясни, че често тези средства са недостатъчни за финансирането на лечението на тежко болни и добави, че медиците срещат разбиране от страна на Министерство на здравеопазването. Думите му потвърди и здравният министър Кирил Ананиев.

Това всъщност е клиничната пътека за лечение на белодробни заболявания - пневмонии, обясни вицепрезидент на КНСБ и член на Надзорния съвет на НЗОК д-р Иван Кокалов. "Поради тази причина, когато не е усложнената ситуацията с даден пациент, тя върви по тази пътека, която е в рамките на 600 лева, но когато се усложни и се докаже, че е било необходимо и други мерки, се дават още пари. Парите на касата за всяка една пътека не стигат. Болните от COVID-19 в една част са болни и от други съпътстващи заболявания, но за да може да се обхванат всички заболявания, с които те влизат - диабет, сърдечно-съдови и др., няма как да му спрете лекарствата. Това значи, че вие харчите повече и от там идва всъщност харченето - не при специфичното лечение, а по-скоро симптоматичното, което е за съпътстващи заболявания", пресметна експертът.

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес