Съществува официален документ от Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), че ваксината "Пентаксим" има разрешително и от европейската лаборатория. Това заяви тази сутрин в ефира на bTV здравният министър Петър Москов.Той обаче не носеше съответния документ и съжали, че не може да го покаже на зрителите.
На въпрос дали е извършен анализ на ваксините "Пентаксим" и "Еувакс Б", Москов отговори: "Аз няма да се занимавам различни хиени в електронни сайтове, които срещу 50 лв. може да направят всичко."
По-късно днес сайтът "Гласове" пусна снимки на документ от Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ). Според съдържанието му става ясно, че Агенцията не е разрешила употребата на двете, внесени ваксини от Турция, включително и "Пентаксим".
Източник: "Гласове"
Москов показа пред камерата документ, за когото каза, че е документът за освобождаване от отдела за качество на продукта на "Санофи Пастрьор", където пише, че производителят е "Санофи Пастьор" с адрес в Лион. Това включва че контролните тестове, допълни още здравният министър. Няма турска ваксина, има същата френска ваксина, която България успя да има, каза днес Петър Москов. Това беше отделно от думите му за официален документ от ИАЛ, че "Пенаксим" има разрешително и от европейската лаборатория.
Същевременно от документите, изнесени от "Гласове", се вижда, че заводът MEFAR, в който се произвежда крайният продукт "Пентаксим", има възлагателен договор по лиценз на "Санофи Пастьор", но той (заводът) не е инспектиран от регулаторен орган от страна членка на ЕС и няма европейски GMP сертификат. Последният одит на турския завод от страна на "Санофи Пастьор"-Франция, е проведен през юни 2014 година.
Освен това Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) не е извършвала анализ на ваксините "Пентаксим" и "Еувакс Б", тъй като лекарствените продукти не са разрешени за употреба в Република България и не са налични спецификации и документацзии за идвършване на сравнителен анализ.
Припомняме, че на 20 януари Върховната административна прокуратура (ВАП) извърши проверка по реда на надзора за законност относно ваксините, получени от Република Турция като дарение, след самосезиране по медийни публикации. Тогава ВАП изиска становището на Изпълнителната агенция по лекарства, което съдържа информация, че ваксината "Еувакс Б" не е разрешена за употреба в страната, съобщават от прокуратурата.
Въз основа на полученото становище и обхвата на проверката, ВАП отправи указания до министъра на здравеопазването и до изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по лекарствата да вземат всички необходими мерки за недопускане в страната на ваксини, които не са разрешени за употреба.