Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Имунитет към коронавирус може да имат повече хора от доказаното с тестове

02 юли 2020, 16:00 часа • 5667 прочитания

Ново проучване на Каролинския медицински институт в Швеция, цитирано от BBC, показва, че имунитет към новия коронавирус може да имат повече хора от доказаното до момента с тестове за антитела. Според данните, хората с отрицателни резултати също може да имат имунитет.

Изследователите от Каролинския медицински институт в Швеция са тествали 200 души както за антитела, така и за Т-клетки. Някои от тях са донори на кръв, докато други са били проследявани като част от групата на първите заразени в Швеция, основно връщащи се от засегнати райони като Северна Италия.

Резултатите

На всеки тестван положително за антитела са били открити още двама, които имат специфични Т-клетки. Те именно идентифицират и унищожават заразените с вируса клетки. Това се наблюдава дори при леките или безсимптомни случаи на Covid-19.

Освен това, колкото по-тежко е състоянието на болния, толкова по-високо е нивото на антителата и Т-клетките, които произвежда.

Това може да означава, че по-широка група от хора има по-високо ниво на имунитет към Covid-19, отколкото показват тестовете за антитела. Вероятно тези хора са развили имунен отговор с антитела, но или те са избледнели или не могат да бъдат засечени при текущите тестове. И тези хора би трябвало да са защитени, ако бъдат изложени на вируса отново.

Остава въпросът обаче дали тези клетки само защитават човек или спират предаването на инфекцията на други хора.

Изследванията в България - в Пловдив и Бургас показаха много ниски нива на имунен отговор на коронавирус. Под 1% и в двата района показват изграден имунитет. В същото време академик Богдан Петрунов цитира изследване в Женева, което показало не повече от 8-10% открит имунитет в хората. Но според него в момента основната надежда е не във ваксината, а именно в изграждането на имунитет.

Проф. Дани Алтман от Imperial College London, определи изследването като “силно, впечатляващо и задълбочено“. Според него проучването допълва нарастващия брой доказателства, че самото тестване на антитела подценява имунитета.

Бивш говорител на ЦИК: Вече сме пети в Европа по разпространение на коронавируса

Колективен имунитет

Това не е задължително да ни доближи до колективния имунитет, според доц. Маркъс Бъгърт, един от авторите на изследването.

Нужни са повече анализи, за да се разбере дали тези Т-клетки осигуряват "стерилизиращ имунитет", което означава, че те напълно блокират вируса, или просто могат да предпазят човек от заразяване, без да спрат предаването на вируса.

Голяма част от дискусиите около имунитета към новия коронавирус бяха съсредоточени върху антитела -  протеини с форма на Y, които действат като "ракети, стрелящи по цел", обяснява проф. Бъгърт. Те се свързват с вируса, преди той да навлезе в клетките, и го неутрализират.

Ако антителата не успеят да неутрализират вируса, той може да влезе в клетките на човек и да ги превърне във фабрика за производство на вируси.

Т-клетките, от друга страна, се насочват към вече заразени клетки и ги унищожават напълно, спирайки разпространението в други здрави клетки.

Подобно на антителата, Т-клетките са част от нашата имунна система, която има памет. След като разпознае определен вирус, тя може бързо да се насочи към заразените с него клетки и да ги убие.

Затова в Обединеното кралство се пробва лекарство, наречено интерлевкин 7, което повишава производството на Т-клетки, за да се види дали може да помогне за възстановяването на пациентите.

Срив на Т-клетките

Изследователи от института Francis Crick Institute, King's College London и Guy's and St Thomas' Hospital са забелязали, че при 60 тежко болни пациенти се е появил срив в броя на Т-клетките.

Това не се наблюдава при проучването в Каролинския институт, при което се установява, че колкото по-тежко е състоянието на болния, толкова по-високо е нивото на антителата и Т-клетките, които произвежда.

Екипът заяви, че са необходими още изследвания. Въпреки че е най-голямото изследване на Т-клетки досега, то все още включва сравнително малка група пациенти.

Т-клетките са много сложни и много по-трудни за идентифициране от антителата, което изисква специализирани лаборатории и малки партиди проби да бъдат тествани на ръка в продължение на дни.

Това означава, че масовото тестване за Т-клетки в момента не е много вероятна перспектива.

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 2 юли

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес