В Спешното отделение на болницата в Горна Оряховица влезе граждански патрул, който в последните две нощни обикаля по адреси заедно с лекарския екип. Вече 26 са подадените молби за напускане на служители на Центъра за спешна медицинска помощ в Горна Оряховица. Медиците са категорични, че няма да оттеглят оставките си, ако здравното министерство не осигури по-сериозни мерки за сигурност, предаде БГНЕС.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Гражданският патрул стои плътно в спешното отделение на Горна Оряховица и обикаля по адреси заедно с лекарския екип. Идеята на инициативата е присъствието на доброволците да респектира пациентите и техните придружители, и дава възможност на медиците да вършат спокойно работата си.
"Не искам да има агресия срещу нашите медици в спешна помощ. Опитвам се да помогна на медиците като стоя тук и ги подкрепям в тяхната дейност”, каза Ростислав Васев, който е доброволец.
"Нашата цел е да сме тук, на място и ако има някаква агресия спрямо медиците, които помагат на гражданите по някакъв начин да потушим това нещо в рамките на закона, не с агресия, да видят, че има гражданско общество, което помага”, сподели и Николай Николов.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Лекарският екип казва, че присъствието на граждански патрул в центъра по време на нощно дежурство им дава спокойствие, но в никакъв случай това не е решението на проблема с мерките за сигурност
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
"Искаме сигурност, че живи и здрави сме дошли на работа, живи и здрави ще се приберем в къщи", каза медицинската сестра Валентина Бойчева. Фелдшерката Нела Радева добави, че въпреки съдействието, гражданският патрул не е решението.
До момента повече от половината екип на Центъра за спешна помощ в Горна Оряховица е подал оставка. Здравните работници настояват за среща със здравния министър, на която да бъде обсъден въпроса с назначаването на физическа охрана в отделенията, а ако това не се случи са категорични, че няма да оттеглят оставките си и 80 000 пациенти ще останат без спешно медицинско обслужване.