Много са заболелите от варицела и скарлатина и през март в Пловдив и областта. За това информираха от Регионалната здравна инспекция.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
От началото на месеца до днес са регистрирани 283 случая на варицела и 156 на скарлатина. За сравнение през февруари те са били съответно 252 и 107, през януари - 368 и 76, а през декември миналата година - 230 и 70.
Проф. Кантарджиев: Заболеваемостта от скарлатина у нас е малко над средните нива
Според лекарите ситуацията в Пловдивска област е сходна с тази в по-голямата част от страната, където заразените бележат ръст. Основните причина за многото заболели са неспазването на предпазните мерки и намаления имунитет сред децата.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
РЗИ: Няма извънредна ситуация с варицела и скарлатина
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Варицелата е остро инфекциозно заболяване. То се проявява с висока температура и генерализиран обрив по тялото. Повечето случаи се регистрират през зимата и пролетта, особено при деца на възраст от 2 до 10 години.
Скарлатината протича с температура, обща интоксикация, ангина, и дребно петнист обрив по кожата. Причинители са бета - хемолитичните стрептококи. Инкубационният период е от един до десет дни. Медиците съветват гражданите при най-малките симптоми на двете заболявания да потърсят веднага лекарска помощ.