Два нови потенциално опасни варианта на коронавируса се появиха в света. За това алармира Георги Маринов, молекулярен и еволюционен биолог от Департамента по генетика в Университета в Станфорд, на профила си във Facebook. Той уточнява, че единият от тях вече се разпространява изключително бързо в Чили.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Двата нови варианта са с названията AY.34 и AY.4.2. При AY.34 ключовата мутация е Q677H, която е възможно да има ефект върху заразността на вируса. „Емпирически в момента AY.34 расте мощно като пропорция от секвенциите в Чили (ако и произходът му да изглежда да е някъде в района на Сенегал). И не само като пропорция -- Чили е първата южноамериканска държава, в която случаите тръгват да растат нагоре след замяната на локалните варианти с Делта. От дъно от около 450 случая на ден, в момента те вече гонят 1000“, пише ученият. Той припомня, че в Чили ваксинираните с първа доза са 85% от цялото население, тези с две дози са 75%, a, тъй като на Чили се наложи да преживее два пост-ваксинационни локдауна, има голям брой хора и с три дози.
Другият интересен вариант в момента е AY.4.2. Който се характеризира с допълнителната мутация Y145H. Която е в NTD домейна на S протеина. „Спекулацията е, че Y145H позволява на S протеина да се свързва със сиалова киселина и по този начин да инфектира клетките независимо от ACE2 рецептора. Нещо подобно изглежда се случва при MERS-CoV. Това е спекулация и предстои да се види дали наистина има нещо общо с истината, но фактите са, че AY.4.2 расте много силно в Англия в момента“, предупреждава Георги Маринов.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански