Ревностно становище в защита на държавната фирма "Хели Мед Сървиз", чиято задача е да създаде спешна медицинска помощ по въздух - т.е. да осигури медицински хеликоптери, е публикувано в портала за публични консултации. Странното е, че авторът му е анонимен. Вписан е с името DIMITARN. Публикувал е материала си си снощи, но изключително пунктуално оборва мотивите на вицеприемиера и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев.
С внесени от него проекти на нормативни актове се предлага закриване на "Хели Мед Сървиз", а дейността, предназначена за създаденото преди половин година дружество, да се прехвърли на Държавния авиационен оператор (Авиоотряд 28).
"Относно проекта на Постановление на МС, в доклада си, министърът на транспорта и съобщенията посочва явно неверни факти", е написал анонимният автор. Той уточнява, че Държавният авиационен оператор (ДАО) не разполага със свидетелство за авиационен оператор, както е изрично посочил в доклада си Алексиев. Допълва, че ДАО е юридическо лице, второстепенен разпоредител с бюджет към министъра на транспорта и съобщенията, а не юридическо лице, като според изискванията за издаване на свидетелство по европейски регламент то се издава на авиационен оператор, част от търговския въздушен транспорт.
Справка в регистъра на Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация", доколкото в данните в сайта ѝ са актуални, показва, че ДАО притежава декларация за извършване на нетърговски полети, национален сертификат за извършване на специализирани операции, операции с хеликоптер за наблюдателни дейности, за калибриране на средства за навигация и полети със специално предназначение.
Според DIMITARN, Държавният авиационен оператор не би могъл да изпълнява въздушен транспорт за нуждите на спешната медицинска помощ, защото не е част от търговския въздушен транспорт на България. Към момента нито "Авиоотряд 28", нито която и да е друга държавна структура притежава хеликоптер с нужното оборудване за целта.
Той смята, че в доклада на министър Алексиев няма реални мотиви за прекратяване съществуването на "България Хели Мед Сървиз". Алексиев изтъква, че изминалите месеци от създаването на търговското дружество, на което е възложено осигуряване на въздушен транспорт за нуждите на спешната медицинска помощ, "не дават оптимистична перспектива за реализацията на този изключително важен за държавата и обществото проект". Анонимният му опонент пише, че до днес дружеството е осигурило и наело на трудови договори необходимия номиниран персонал, че всеки от тях притежава необходимата квалификация, опит и експертиза, че целият екип от пилоти и инженерен състав е изпълнявал задачи в АО "Хели Ер", който до 2019 г. осъществява мисии по HEMS в България. И още - че наетите пилоти имат необходимия брой летателни часове с хеликоптер за сигурно и качествено изпълнение на услугата, че е подготвена документацията за сертифициране и експлоатация на авиационния оператор и безопасност на полетите. Освен това към настоящия момент се провежда обществена поръчка за наемане на хеликоптер на лизинг с две подадени оферти.
Справка в публичните регистри сочи, че в държавното дружество към края на ноември месец са осигурени 12 лица.
Република България е единствената държава в Европейския съюз, която не разполага с хеликоптер за медицински цели, търсене и спасяване, няма и изградена система за спешна медицинска помощ с хеликоптер (Helicopter Emergency Medical Service - HEMS).
ОЩЕ: Още чакане за медицински хеликоптер: Фирма без дейност спира поръчката за лизинг