Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерти от КНСБ: Няма ясен протокол кога си контактен

03 ноември 2020, 11:52 часа • 5505 прочитания

Експерти от КНСБ сигнализират, че в България няма ясен протокол за това кога си контактен и кога влиза в сила карантината. Основно проблемът засяга работодателите и работниците.

"Има интересен проблем в момента - няма правило кога си контактен. Ние си мислим, че сме контактни, когато сме общували по един или друг начин със заразен. В другите страни този въпрос е ясно уреден - трябва да си бил в едно помещение, на по-малко от метър, в продължение на 15 минути. България няма такъв протокол и хората не могат да претендират, че са били контактни", обясни експертът по трудово право в КНСБ Тодор Капитанов пред БНТ.

Какво означава "самоизолирал се" или "самокарантинирал се"? Това няма правна стойност, защото без лекарска диагноза не можете да претендирате нито за болничен, нито за обезщетение от работодател, продължи той.

До момента вече фирмите трябва да имат изработени два ясни механизма на действие: Както по време на диагностициране на работник, така и по време на неговото връщане в работната среда трябва да има план за безопасност на другите служители във фирмата, подчерта Капитанов. Вместо това неяснотите карат работодатели от цялата страна да ни питат "Какво да правим". Сигналите в КНСБ са десетки.

Основният проблем е как да се отчете карантината, каза пред БНР националният секретар по безопасност и здраве при работа в КНСБ Огнян Атанасов

"Работник, който се чувства зле - обажда се сутринта на личната лекарка, която го насочва да си направи тест, още преди да е излязла тази система, която ще имат личните лекари за издаване на направления. Човекът си прави тест. Той излиза след два дни и му се издава болничен след издаване на теста, след установяване на заболяване с Covid-19, каквито са указанията на Министерството на здравеопазването.

Двата дни обаче, в които той чака, всъщност са висящи. Тоест личният лекар по тази заповед трябва да издаде болничен от деня на установяване на заболяването. А първите два дни? Какво се случва с тях?", пита Атанасов.

Според синдикалиста болничният лист трябва да се издаде от деня, в който работещият е насочен, дори и устно към правене на PCR тест, в противен случай има риск да бъде уволнен за неявяване на работа:

"Тоест, ако работодателят реши да спазва напълно правилата, може дори да ме уволни затова, че не съм се явил два дни, в които аз реално съм бил болен, на работа. Тук не е ясно и кои са всъщност контактните лица. По какви правила става това?", попита още Атанасов.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес