"Категорично като лекар с изключително дълга практика, смятам, че в България сме в дълг към пациентите за това, което трябва да ги информираме за правата, които имат." Това каза председателят на етичната комисия към Български лекарски съюз д-р Петко Загорчев относно случай, в който пациентка постъпва за лапароскопска операция, а когато се събужда разбира, че е претърпяла друг вид операция.
Още: Нов специализиран женски кардиологичен център с безплатни прегледи през януари
Още: Заради грипа: Първо в Хасково спират свижданията в болниците и плановите операции
По думите му при постъпване в болница за един вид интервенция пациентът трябва да получи подробна информация за всички стъпки, които ще бъдат извършени - за неговата предварителна подготовка, оперативна интервенция, лечение, усложнения, които могат да настъпят. Освен това пациентът има право на второ мнение - "това е негово право, а не каприз да вземе решение кое е най-доброто за него.", категоричен бе д-р Загорчев.
Той уточни, че лекарят трябва да информира пациента и за възможността, че когато е в безсъзнание може да промени решението за оперативната интервенция.
След излизане от упойката пациентът трябва да получи на достъпен език, отговарящ на състоянието му реално точно обяснение, щадящо психиката му какво и как се е случило.
Още: МРРБ издаде визата за проектиране за Националната детска болница в София
Още: Студът не плаши грипа: Пет области са на прага на предепидемична обстановка
Според д-р Стойчо Кацарски от Център за защита правата в здравеопазването цялата конструкция на информирано съгласие в България е нарушена. Той даде пример с Великобритания, където документът с информирано съгласие е около 40 страници и включва запис на целия разговор на лекаря с пациента, какво му казва, какво отговаря.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Колко дни си заразен при грип: Отговор от доц. Ангел Кунчев
Още: Проф. д-р Салих Йозгьочмен – ревматолог с безплатни консултации в София!
"В България това е имитация на информирано съгласи. Въпросът с информираното съгласие се подценява масово. Все още мнозинството от лекарите, пациентите и дори юристите не знаят, че съществува такъв задължителен текст в закона", каза още той в интервю за bTV.
Повод за дискусията стана случай с пациентка, която отива да бъде оперирана с лапароскопска операция, но след събуждането си разбира, че ѝ е направен разрез. Жената не е била информирана за подобен развой на нещата и дори е избрала болницата именно, защото само тя предлага лапароскопско решение на проблема ѝ. Въпреки че операцията се поема от Здравната каса от екипа на болницата са ѝ поискани 1540 лв., които тя да заплати.
Назначена е проверка по случая и до момента са установени нарушения във връзка с целия процес. Постановени са два акта и е наложена глоба.
Още: Край на напрежението в НКБ: Кондева иска спиране на преструктурирането на болницата
Още: Идва ли грипната епидемия? Доц. Кунчев каза къде има най-много болни