Експерт: Психиатрията никога не е била в приоритетите на здравеопазването

01 май 2017, 19:21 часа • 2449 | прочитания

Психиатрията никога не е била в приоритетите на здравеопазването. В обществото остава усещането за несправедливо разпределение на публични средства.

Още: Проф. Никола Владов: Има държавни болници, в които условията са потресаващи

Още: Отиде си 26-годишният Станимир, заразен със западнонилска треска след ухапване от комар

Това заяви директорът на държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски” в Курило Цветеслава Гълъбова.

По думите ѝ децата, възрастните, болните и всички с неравностойно положение трябва да станат приоритет.

„Средствата за охраната на политици ми се струват твърде много. Такова интензивно пазене, включително и на бивши политици, създава усещането, че нещо се случва в нашата държава. Нали трябва да работят „на ползу роду”, защо толкова много трябва да бъдат пазени? Работата на ползу роду не е свързана с рискове”, отбеляза още Цветеслава Гълъбова.

Още: Кога е следващата ваксина? Календарът влиза във вайбър

Още: "Защо те са сред нас?" Цветеслава Гълъбова каза какъв е правилният въпрос за психично болните

Наскоро тя изпрати гневно писмо до президента Румен Радев с въпрос защо пари за ремонт на лечебното заведение няма, а за НСО се дават милиони. Поводът за гнева ѝ е бил неформален отговор от здравното министерство по повод депозирана от нея апликационна форма за топлоизолация на сградите, за която са нужни 315 000 лева. Отговорът от една служителка беше, че за психиатричните болници ще се търсят пари по „някакви” проекти, обясни Гълъбова пред bTV.

Паднали тавани, студ, мизерия и дограма от 1949 г. – такива доскоро са били условията за пациентите в държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски” в Курило.

Сега тече вътрешен ремонт и на преден план излиза това, че сградите не са топлоизолирани, каза още директорът Цветеслава Гълъбова.

„Не можем да стоплим тези хора през зимата, а се дават десетки хиляди левове за топлина, която излиза навън”, обясни тя.

Още: Кристиан Вигенин с личен приоритет – справянето със „здравните пустини“

Още: Това действие намалява риска от развитието на Лаймска болест 10,7 пъти - още съвети от проф. Кантарджиев

„Искам да се подобрят тези условия най-малкото защото работата и лечението в мизерни условия води до деморализация. Важно е и за персонала да работи в добри условия”, категорична беше Гълъбова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес