Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: Хора с психични отклонения може да създадат проблеми във Варна

21 май 2017, 12:00 часа • 6017 прочитания

Човек с психични отклонения, който е освободен от специализирано лечебно заведение, трябва сам да ходи при специалист, а не е задължен. Това заяви проф. Петър Маринов, национален консултант по съдебна психиатрия. Той коментира темата от гледна точка на нападението на автобусна спирка в Бургас, при което 25-годишният Живко Кючуков ритна и счупи крака на 72-годишната Виолета Маринова.

Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700

Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа

Според Маринов шизофренията и невменяемостта неправилно се определят като синоними. Най-опасна е тази заблуда, когато тя бива разпространявана от магистрати, смята той, като обясни, че употребата на субстанции може да доведе човек до състояние, близко до шизофрения. И посочи пред bTV, че никой не се интересува от хората с психични проблеми, щом веднъж излязат от болница.

В тази връзка Маринов посочи, че е абсурдно да се закрива клиниката по психиатрия във варненската УМБАЛ "Св. Марина". Тя всъщност не работи от 20 април тази година. Националният консултант по съдебна психиатрия хвърли вината за това решение върху директора на болницата Валентин Игнатов, който не разбирал проблемите на съдебната медицина и нарочно допринасял за напрежение сред работещите в психиатричната клиника. Маринов предупреди, че затварянето на клиниката може да има много сериозни последствия, тъй като пациентите ѝ ще бъдат буквално пуснати на свобода. Става въпрос за "хора с изключително сериозни състояния". "Във Варна ще се случат неща от психичноболни хора, които не искам да се случват, не искам да съм лош пророк", подчерта Маринов. Затова експертът призова здравния министър да се намеси, тъй като самият Игнатов не е дал мотиви за затварянето на клиниката.

Несигурността разрушава психичното здраве. Това води до burn-out т.е. "прегаряне" и такъв човек е опасен и за себе си и за околните, тъй като често той компенсира с лекарства, стимуланти и това отприщва агресивната вълна, чрез която той смята, че ще реши всичките си проблеми наведнъж, каза Маринов.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Има личности, които са дефектни, коментира Маринов. Тези хора се нареждат в класификацията на психиатрията като "дисоциални личности". Те са много особени, имат повърхностен чар, привличат други хора, но емоциите им са плитки, нямат усещане за съжаление, разкаяние, често влизат в битки и яростта се отключва много бързо.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес