За октомври имаме 6 пъти повече починали от COVID-19, отколкото през октомври, 2020 година. Прогнозирам 1000 смъртни случая на ден обща смъртност т.е. от всичко, ако заради коронавируса бъдат спрени плановите операции и лечебни дейности. Това заяви проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология на БАН.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Може би в момента най-адекватно е локдаун за възрастното население така, както направи Русия (т.е. всички неваксинирани над 60 години да не излизат от вкъщи), каза Петрова. Пред bTV тя одобри зеления сертификат. "Наистина, може би ако през юли бяха предупредени всички, нямаше да бъдат изпуснати тези благоприятни месеци за ваксиниране", продължи тя, но отчете, че сега доста повече хора се ваксинират.
Проф. Петрова специално каза, че в провинцията маските изобщо не се ползват, а "София не е България".
Според Петрова, процентът от около 13 на сто влезли в болница ваксинирани срещу коронавируса (всъщност процентът седмично не е надвишавал 11,67 на сто, откакто се появява тази статистика) е изкривен заради фалшиви сертификати. По нейни думи, в световен мащаб статистиката сочи 2% ваксинирани в болница. Тя не коментира тезата, че в болница влизат предимно възрастни хора, с придружаващи заболявания, които всъщност нямат нужда от фалшив сертификат, защото не ходят кой знае колко по места, където той се изисква.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
"Политиците правят всички усилия да се харесат на електората си и не смеят да направят позитивна кампания за ваксиниране срещу коронавирус. Политиците се вслушват в желанията на населението, а не обратното", заключи проф. Петрова. Тя призова учителите да използват днешния Ден на народните будители за кампания за ваксинация срещу коронавируса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
За българската ваксина срещу COVID-19 проф. Петрова посочи, че тепърва ще се правят клинични проучвания и то ако има финансиране, т.е. някой голям международен инвеститор. Какво е положението там – НАУЧЕТЕ В ИНТЕРВЮТО НА ACTUALNO.COM С ПРОФ. АНДРЕЙ ЧОРБАНОВ!