Една - четвърт от населението ни е със затлъстяване, а с повишено тегло са 62% от българите, т.е. всеки двама от трима имат проблем с теглото. Това съобщи проф. Здравко Каменов, началник клиника по Еднокринология и болести на обмяната в УМБАЛ "Александровска".
Още по-тревожни са данните на Българското дружество по ендокринология - 33% от населението над 20 години са със затлъстяване. "То расте с възрастта, то е повече на село и повече при мъжете", добави експертът и посочи, че тези хора са предразположени към поне 200 болести, сред които захарен диабет, сърдечно-съдови заболявания, заболявания на опорно-двигателния апарат, нарушения във фертилитета, жлъчните пътища, честотата на карциноми, Алцхаймер, депресия и др.
"Затлъстяването убива един от 14 души. Той убива повече хора по света, отколкото автомобилните злополуки, терористичните атаки и Алцхаймер, взети заедно", алармира проф. Каменов.
Вече в световен мащаб затлъстяването и наднорменото тегло са по-пагубни от поднорменото тегло - от неотдавна недохранените хора станаха по-малко от прехранените в световен мащаб, посочи още той.
България заема 10-то място по затлъстяване в Европа. Само в 5 европейски страни броят на хората с наднормено тегло е по-голям от този в България. Страната ни изпреварва тенденциите по отношение на затлъстяването. Около 13% са хората по света с този проблем, в Европа - 12.3%, а тук - 25%, по данни на Световната здравна организация.
Докато в Западна Европа между 2 и 7% от бюджета за здравеопазване отиват за борба със затлъстяването, тук проблемът се неглижира, категорични са експертите. "Повечето лекари подценяват обсъждането на намаляването на теглото, поради липса на време или поставят непостижими цели на пациентите", коментира проф. Каменов.
Неговият съвет е: по 40 пъти да се дъвче и 10 000 крачки на ден. "Като си дъвчеш храната 40 пъти, няма как да ядеш бързо, а да се яде бавно е изключително важно", подчерта той.
Предразположеният към затлъстяване трябва да намали вечерята си поне на половина и да я изтегли 3 часа преди сън, също да увеличи физическата си активност, но постепенно и внимателно. "Ако се втурне в тежки фитнес серии, може да настъпят неблагоприятни ефекти", предупреди професорът и препоръча консултации с кардиолози, ендокринолози и други специалисти.
Особено сериозен е проблемът при децата - делът на децата в България с наднормено тегло е 13.6%, като момчетата между 5 и 9 години достигат до 17.1%, а момичетата - до 10.2%, по данни на Световната федерация по затлъстяване (СФЗ). Сред основните причини са ниската физическа активност, подчерта проф. Арман Постаджиян, началник на отделението по кардиология в УМБАЛ "св. Анна" и препоръча на родителите да ограничават децата си в ползването компютри и Интернет и да ги стимулират да спортуват и играят навън.
При 68% от момчетата и почти 80% от момичетата в България са с ниска физическата активност, според СФЗ. "Не е училището само по себе си виновно. Трябва и родителите да се намесят. Те също трябва да имат физически навици", добави проф. Постаджиян и предупреди, че затлъстяването е основен рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания, диабет и чернодробни проблеми. Той посочи, че затлъстяването сред децата се увеличава и че ако си затлъстял до полова зрялост, по-нататък това трудно се намалява. "Не са само гените. Важни са традициите в семейството", подчерта той.