Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доц. Мангъров: Социална изолация е необходима, но сегашната е прекалена

06 април 2020, 11:27 часа • 6059 прочитания

Колективният имунитет не е идея, това е просто необходимост, за да преодолеем тази епидемия – поне 70% от населението на земното кълбо да преболедува.

Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет

Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев

Ако 80% от българите се заразят, по-малко от един процент ще починат, а това се случва всяка година при епидемия с грип, заяви пред Канал 3 членът на Медицинския съвет доцент Атанас Мангъров.

Към момента само Швеция не се поддава на медийния натиск, смята той.

"Социална изолация е необходима, но тази, която ние я играем, е малко прекалено. Социалната изолация дава възможност на заразените да проявят симптомите на заболяване, евентуално тези с най-близък контакт с тях да се заразят, и ако стоят достатъчно дълго вкъщи, там да се разболеят и случаите да се ограничат в тези малки общности със заразени“, обясни той механизма на изолацията.

Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО

Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София

Доц. Мангъров смята, че със социалната изолация само се отлагат събитията във времето, но не се постига колективен имунитет. "Хората така или иначе ще го преболедуват – абсолютно. Ако храните илюзия, че няма да се случи, много се лъжете, не сте в час. Просто това рано или късно ще се случи.

Това, което се цели с това дистанционно изолиране, е нещата да се отложат. И така ще намалим броя на случаите, но когато се отворим, ще се върнем в първоначално положение“, смята доц. Мангъров, като добави: "Ако питат мен, аз изобщо няма да затворя ресторантите“.

Доц. Мангъров обясни, че коронавирус може да се прихване и от въздуха, при това от повече от 2 м разстояние. "Симптомите може да се проявят към 7-8 ден от контакта, но може да е по-кратко или по-дълго", разясни той. "Моментът на заразяването е като момента на забременяването - никой не знае кога е станало".

За бързите тестове, които доц. Мангъров препоръчва, той увери, че няма търговски интерес от въвеждането им. "За тях няма нужда от лаборатория, а само от ООД", каза доц. Мангъров и припомни, че PCR тестовете имат 70% чувствителност.

Още: Tежка, упорита кашлица? Жилав секрет? Няма проблем! Докторите имат решение за противодействие на всички нива

Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес