Профилактика в зравеопазването е изключително важна, а сме я загърбили. Това заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, който взе участие в провеждащия се в столицата Десети национален „Фарма форум“.
Още: Кристиан Вигенин с личен приоритет – справянето със „здравните пустини“
„За 40 години стаж в епидемиологията съм си направил два извода - профилактика е изключително важна, а разходите в здравеопазването не са разходи, а инвестиция. Нито едното не е мръднало на йота от момента, в който аз започнах работа. Профилактиката е любима тема, само когато трябва да се пише нещо в някакви доклади. Оттам нататък е тотално пренебрегната“, посочи доц. Кунчев.
Като пример той посочи опасността от спиране на имунизацията срещу грип при възрастните хора, заради липсата на финансиране. „Струва ми невероятни усилия да убеждавам отговорни лица от различни институции и министерства в това защо трябва да продължим да имунизираме възрастните хора срещу грип. Решихме го проблема с много убеждаване, четири пъти пращах официални писма“, разказа доц. Кунчев.
Като предизвикателства и рискове пред здравната система на страната той посочи кризата с медицинския персонал, популизма, както и антибиотичната резистентност сред пациентите.
Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ
Като свой личен приоритет епидемиологът определи „развитието и модернизирането на имунизационния календар“ в България, за да може българските деца да получават адекватна здравна грижа, съпоставима с тази на връстниците им от Европа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Във връзка с епидемията от COVID-19 доц. Ангел Кунчев посочи, че тя е доказателство за това как нито една здравна система, дори и най-напредналата – не е била подготвена за криза от такъв мащаб.
„Едно такова премеждие играе ролята на много важен стрес-тест за една такава система. Аз не виждам в нашето общество да се е стигнало да анализ къде сме се справили и къде – не“, коментира още медицинският специалист, пише БТА.